Gdańsk: Żmudna praca przyniosła efekty - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Gdańsk: Żmudna praca przyniosła efekty

Dwa lata śledztwa, 200 przesłuchanych osób, ponad 40 sporządzonych tomów akt, 10 ekspertyz grafologicznych, setki przeanalizowanych dokumentów - wszystko po to by ukarać winnych wyrządzenia szkody w majątku skarbu państwa w wysokości 14,5 mln zł. Udało się. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej skierowali wniosek do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o sporządzenie aktu oskarżenia przeciwko właścicielom dwóch firm z Gdyni.

Policjanci skierowali wniosek o sporządzenie aktu oskarżenia dotyczącego uszczuplenia należności podatku akcyzowego i VAT-u w obrocie paliwami płynnymi. Na ślad przestępczej działalności tych firm policjanci wpadli w kwietniu 2003 r. dzięki współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej. Czynności operacyjne pozwoliły na rozpracowanie mechanizmu działania grupy przestępczej.

Trzy osoby pod koniec 2001 roku założyły firmę na terenie Gdyni, która zajmowała się obrotem paliwami. W połowie 2002 roku założono kolejną firmę. Firmy te kupowały olej opałowy lekki lub napędowy, ale barwiony na czerwono, który przeznaczony był do celów grzewczych. Następnie przy pomocy fikcyjnych lub rzeczywiście zarejestrowanych firm tzw. "słupów" olej na fakturach zamieniany był z opałowego na napędowy i po takiej przemianie oferowany był firmom świadczącym usługi transportowe lub odsprzedawany niewielkim stacjom paliwowym na terenie naszego województwa. Właściciele stacji paliwowych mieli świadomość tego, co kupują i również czerpali z tego korzyści majątkowe. Na stacjach paliwowych, nieświadomi niczego właściciele pojazdów, kupowali "czerwony olej" jako napędowy.

Zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił na sporządzenie aktu oskarżenia wobec 10 podejrzanych, w tym 5 osób oskarżonych zostało o udział w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, przestępstwa skarbowe, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu.

Właścicieli tych firm: Marzenę W., Teresę S. i Sebastiana S., wszyscy z Gdyni, oskarżono o wyrządzenie szkody w majątku skarbu państwa w wysokości 14 640 000 zł. Dodatkowo będą odpowiadać z art. 286 kk (oszustwo). Policjanci szacują, że w okresie przestępczej działalności do obrotu mogło zostać wprowadzonych 13,5 mln litrów oleju opałowego. Podejrzani zadeklarowali naprawienie szkody wyrządzonej w majątku skarbu państwa, czyli zwrot 14,6 mln zł.

Uwaga! Policjanci podczas kontroli pojazdu mają prawo sprawdzić także legalność używanego paliwa. Zużywanie oleju opałowego do celów napędowych jest wykroczeniem (art. 52b Kodeksu Wykroczeń) zagrożonym karą grzywny do 500 zł .


Zobacz także:

06.12.05 Lublin: Śledztwo w sprawie oszustw przy sprzedaży paliw zakończone
•06.12.05 Łódź: Likwidacja nielegalnej stacji paliw
02.12.05 Wrocław: Rozbicie "paliwowej" zorganizowanej grupy przestępczej

Powrót na górę strony
Polska Policja