Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja "Znicz 2006"

Data publikacji 30.10.2006
Na trasach krajowych jest znacznie więcej patroli. Dotyczy to szczególnie dróg dojazdowych do miast i okolic kościołów i cmentarzy. Od piątku, aż do środy, nad bezpieczeństwem będzie czuwać ponad 15 tys. funkcjonariuszy. Policjanci zwracają i będą zwracać szczególną uwagę na prędkość z jaką poruszają się kierowcy. Będą również badać ich trzeźwość, stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Do tego celu wykorzystają m.in. policyjne wideorejestratory zarówno w oznaczonych, jak i nieoznaczonych radiowozach.
 
 
 
W trosce o wszystkich, którzy wybierają się na groby najbliższych radzimy, co zrobić byu najbliższe dni upłynęły pod znakiem zadumy, a nie zmartwienia.
 
 
 
JAZDA SAMOCHODEM
 
Planując wyjazd w dłuższą trasę należy sprawdzić stan techniczny samochodu - zbadać stan ogumienia, oświetlenia, układu hamulcowego i kierowniczego. A przed podróżą dobrze wypocząć.
 
Jesienna aura bywa kapryśna. Nad ranem pojawiają się mgły, mżawki, deszcz. Drogi mogą być śliskie. Sprzyjają temu także liście, które o tej porze roku opadają na drogę. Mokre są niemal tak śliskie, jak lód. Dostosujmy więc prędkość do warunków na drodze.
 
W prasie lokalnej, bądź na policyjnych stronach internetowych sprawdźmy, gdzie na trasie możemy napotkać utrudnienia w ruchu. Informacje o remontach dróg i objazdach możemy znaleźć na stronach internetowych regionalnych dyrekcji dróg.
 
Na stronach internetowych Policji znajdziecie Państwo informacje o policyjnych punktach ręcznego pomiaru prędkości.
 
Jadąc w większych kolumnach należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu. To samo tyczy się jazdy w korku.
 
W najbliższym czasie w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Zwracajmy, więc uwagę na znaki drogowe. Szczególnie w rejonie cmentarzy. Nie jedźmy na pamięć. Może się zdarzyć, że droga, którą codziennie jeździmy do pracy została zamknięta ze względów bezpieczeństwa. To samo może się tyczyć miejsc do parkowania. Przy niektórych ulicach zostaną ustawione dodatkowe znaki informujące o zakazie parkowania. Pamiętajmy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu będą usuwane na koszt właściciela.
 
Zdarza się, że spotkaniom rodzinnym towarzyszy alkohol. Niestety niektórzy po jego wypiciu siadają "za kółko". Policjanci ze szczególną uwagą podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących.
 
Jak co roku, w miejscach gdzie będą występować utrudnienia, ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego. Stosujmy się do ich poleceń.
 
Gdy nie będziemy wiedzieć gdzie zaparkować lub którędy dojechać, zapytajmy policjantów.
 
Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Zwłaszcza po zmroku, kiedy ci stają się mniej widoczni.
 
PIESI
 
Korzystajmy z chodników. Jeśli nie ma takiej możliwości chodźmy poboczami, jak najbliżej skraju drogi zachowując szczególną ostrożność. Nie przebiegajmy przez drogę, nie wybiegajmy zza samochodu. Starajmy się przechodzić na drugą stronę tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
 
Szczególnie uważajmy o zmroku i nocą. Starajmy się nie ubierać się w ciemne rzeczy. Jeżeli to możliwe nocą zabierajmy ze sobą elementy odblaskowe. W takie elementy w szczególności powinniśmy wyposażać najmłodszych.
 
UWAŻAJMY NA KIESZONKOWCÓW
 
Przede wszystkim nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy. Nie pozostawiajmy na grobach torebek, saszetek bez opieki. W samochodach nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy na widoku. Jeśli już musimy je wziąć, to schowajmy je do bagażnika.
 
Uważajmy w tłumie. To doskonałe miejsce dla kieszonkowców. Nie nośmy portfeli na widoku, w tylnych kieszeniach spodni. Nie ubierajmy biżuterii, nie nośmy wartościowych dokumentów.
 
Bądźmy czujni i ostrożni. Każdą chwilę nieuwagi złodzieje potrafią bezlitośnie wykorzystać.
 
W te dni w okolicach zatłoczonych miejsc będzie wielu policjantów i strażników miejskich. Nie wahajmy się prosić ich o pomoc. W tłumie będzie też wielu policjantów po cywilnemu, jednak nic nie zwalnia nas od obowiązku zachowania szczególnej ostrożności.
 
ZABEZPIECZMY MIESZKANIE    
 
Sprawdźmy, czy wychodząc zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna.
 
Poprośmy zaufanego sąsiada, by spojrzał czy w naszym mieszkaniu nie dzieje się nic niepokojącego. Czy nie są naruszone zamki i czy drzwi cały czas są zamknięte.
 
BEZPIECZEŃSTWO NAJMŁODSZYCH
 
Na cmentarzach i ich okolicach będzie bardzo tłoczno. W przypadku zaginięcia, lub odnalezienia dziecka natychmiast poprośmy o pomoc najbliższego policjanta.
Powrót na górę strony