Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ukradli węgiel wart 3,2 mln zł

Data publikacji 27.10.2006

Katowiccy policjanci, zatrzymali jedenastu mężczyzn podejrzanych o udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jak ustalili policjanci, grupa ta kradła, a następnie sprzedawała węgiel i miał z jednej ze śląskich kopalń. Jej straty to 3,2 mln. zł. Wśród zatrzymanych są ochroniarze, pracownicy kopalni i "pośrednicy" sprzedający węgiel.

Jak wynika materiałów śledztwa nadzorowanego przez prokuraturę okręgową, grupa w latach 2000 - 2004 ukradła węgiel i miał węglowy z jednej z katowickich kopalń, wprowadzając następnie do obrotu. Łącznie w sprawie zatrzymano już 34 osoby, z których 29 zostało tymczasowo aresztowanych, a wobec 5 zastosowano policyjny dozór.
 
Policjanci prowadzący sprawę zabezpieczyli u podejrzanych mienie ruchome (samochody, sprzęt RTV i pieniądze) wartości blisko 1,3 mln. zł. Zatrzymani to zarówno pracownicy kopalni, którzy zaniżali wagę i klasę sprzedawanego węgla i miału oraz pracownicy firmy ochraniającej kopalnię. Ochroniarze czynnie pomagali w wywozie skradzionych kopalin z zakładu.
 
Wśród zatrzymanych są pracownicy ważący węgiel, ładowacze, kierowca oraz 43-letni mężczyzna z Mysłowic sprzedający skradziony węgiel odbiorcom detalicznym. Straty poniesione przez kopalnię w wyniku przestępczej działalności szacowane są na kwotę co najmniej 3,2 mln. zł.
 
Oficerowie Wydziału PG śląskiej KWP prowadzący sprawę zapowiadają kolejne zatrzymana.
Powrót na górę strony