Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Produkował szkodliwy miód

Data publikacji 27.10.2006

Łódzcy policjanci zatrzymali 65-letniego pszczelarza z powiatu łaskiego, znanego w środowisku jako hodowca pszczół i sprzedawca uznanej jakości miodu.

Od kilku miesięcy stróże prawa rozpracowywali działalność pszczelarza, który podawał owadom środek leczniczy dopuszczony w Polsce do leczenia chorób roślin, a nie zwierząt, a także rozprowadzał niedozwolony lek wśród innych hodowców. Substancja ta stosowana do terapii pszczół likwiduje u owadów chorobę zwaną warozą. Jednak według opinii Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego, z którym ściśle współpracowali w tej sprawie policjanci lek podany pszczołom kumuluje się w ich wosku, a następnie przenika do miodu. „Skażony” preparatem miód może być groźny dla zdrowia spożywających go ludzi - wywołuje m. in. alergie.
 
W czasie przeszukania domku jednorodzinnego należącego do pszczelarza policjanci ujawnili i zabezpieczyli pusty pojemnik po leku oraz kilkadziesiąt drewnianych płytek nasączonych preparatem.
 
Nieuczciwemu hodowcy przedstawiono zarzuty wprowadzenia do obrotu i przechowywania w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego bez zezwolenia na dopuszczenie do obrotu. Pszczelarz usłyszał też zarzut wprowadzenia do obrotu i stosowania nie wpisanego do Rejestru Produktów Dopuszczonych do Obrotu na terytorium RP produktu leczniczego.
 
Zgodnie z prawem farmaceutycznym mężczyźnie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.
Powrót na górę strony