Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzili VAT za fikcyjne paliwo

Data publikacji 27.10.2006

Policjanci z poznańskiego Centralnego Biura Śledczego zatrzymali trzech mężczyzn, którzy pomiędzy 2003, a 2004 r. wyłudzili 5 mln zł zwrotu podatku VAT. Jak ustalili policjanci, mężczyźni utworzyli 60 firm, przez które przepuszczali faktury. Wynikało z nich, że w firmach kwitnie handel paliwem, tymczasem żadnego paliwa nie sprzedawano.

Proceder przestępczy trwał w latach 2003 – 2004. Trzech mężczyzn z Kalisza wykorzystując sprzęt komputerowy przygotowywało faktury, które wyglądały na prawdziwe. Następnie na podstawione osoby (które otrzymywały za to od 300 do 500 zł) zarejestrowali ok. 60 podmiotów gospodarczych w kraju. Przez te podmioty przesyłali faktury oraz przelewali pieniądze, tym samym, stwarzając pozory handlu paliwem, którego faktycznie nie było. Prawdziwe były zwroty podatku VAT - blisko 5 mln zł.
 
Policjanci zebrali dowody przeciwko trzem mieszkańcom Kalisza w wieku 30 – 50 lat, a treść zarzutów zajęła kilkaset stron. Policjanci musieli prześledzić kilka tysięcy operacji finansowych, zabezpieczyć kilogramy sfałszowanych faktur.
 
Podejrzanym za popełnione przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości nawet 8 mln zł. Na poczet przyszłych kar prowadzący śledztwo zajęli nieruchomości podejrzanych (domy) oraz samochody i konta bankowe.
Powrót na górę strony