Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Radca Prawny UMiG Czerwionka-Leszczyny za kratkami

Data publikacji 27.10.2006

Katowiccy policjanci działając pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Rybniku zatrzymali Radcę Prawnego i jednocześnie Naczelnika Wydziału Prawnego Urzędu Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.

55-letni mężczyzna był odpowiedzialny za opiniowanie i przygotowanie projektów umów, porozumień i ugód oraz brał udział w negocjacjach nad ich tworzeniem. Zarzuca mu się przekroczenie uprawnień i spowodowanie szeregu nieprawidłowości przy procedurach przetargowych, których to przestępstw miał się dopuścić w porozumieniu z innymi osobami. Straty, które mógł wyrządzić swoim działaniem na szkodę Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczny szacuje się na ponad 600 tys. zł. Jest to już siódma osoba zatrzymana w sprawie. Dotychczas wobec trzech podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie, a wobec trzech dozór Policji i poręczenie majątkowe. Sprawa ma charakter rozwojowy.
 
Przypomnijmy, że śląscy „antykorupcyjni” zatrzymali, a sąd aresztował burmistrza tej miejscowości podejrzanego m.in. o bezprawne umarzanie podatków biznesmenom, umożliwienie eksploatacji terenów byłej kopalni obcym osobom w zakresie wydobycia mułu poflotacyjnego i niepobieranie przez prawie 2 lata czynszu za dzierżawę terenów po byłej kopalni. Jak ustalili prowadzący sprawę policjanci gmina poniosła z tego tytułu straty w wysokości ok. 2 mln zł. Również do aresztu trafił wiceburmistrz Czerwionki – Leszczyn, podejrzanego o niedopełnienie obowiązków, przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę budżetu miasta. 59-letniemu urzędnikowi przedstawiono w sumie 9 zarzutów popełnienia przestępstwa. W ręce policjantów wpadli również: skarbnik urzędu oraz dwóch naczelników wydziałów, którzy pomagali w przestępczym procederze.
Powrót na górę strony