Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kilkadziesiąt milionów odebrane bandytom

Data publikacji 27.10.2006

Policjanci z krakowskiego Zarządu CBŚ na polecenie kieleckich prokuratorów zatrzymali liderów oraz członków zorganizowanej grupy przestępczej. Po raz pierwszy, oprócz zatrzymania przestępców, prokuratorzy i policjanci zabezpieczyli przestępcze mienie o olbrzymiej wartości. Pieniądze, nieruchomości, dzieła sztuki, samochody, biżuteria – wszystko warte kilkadziesiąt milionów złotych.

Dzięki zabezpieczeniu mienia o tak wielkiej wartości, można stwierdzić, że grupa przestępcza utraciła możliwość odtworzenia w przyszłości swej działalności. 
 
Podejrzani zajmowali się przede wszystkim udzielaniem lichwiarskich pożyczek pod zastaw nieruchomości. Ich właścicieli do czasu spłaty pożyczki zmuszano do przeniesienia tytułu własności na podstawione przez przestępców osoby. W ten sposób kamienicznicy wpędzeni w spiralę długu i lichwiarskich odsetek tracili swoje nieruchomości na rzecz przestępców.
           
Od kilkunastu miesięcy grupę przestępczą, której działalnością kierował właściciel jednego z największych krakowskich kantorów, rozpracowywali policjanci i prokuratorzy z Kielc i Krakowa. Okazało się, że przestępcy dopuszczają się także oszustw, wymuszeń rozbójniczych oraz prania brudnych pieniędzy. Zgromadzone przez nich środki były inwestowane w dzieła sztuki, biżuterię oraz działalność przestępczą.
 
W zatrzymaniach gangsterów i zabezpieczeniach ich majątku wzięło udział ponad 100 policjantów. Zatrzymano dziewięciu przestępców. Jeden z liderów grupy został przez funkcjonariuszy CBŚ znaleziony w specjalnie przygotowanej skrytce w… szafie.
 
Policjanci i prokuratorzy zabezpieczyli blisko 40 obrazów, w tym prace wybitnych polskich malarzy, kilkanaście nieruchomości, 11 luksusowych pojazdów, pieniądze i biżuterię – wszystko wartości kilkudziesięciu milionów złotych.

Zatrzymanym członkom zorganizowanej grupy przestępczej grożą wysokie kary więzienia.
 
 
         
Powrót na górę strony