Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwolnieni Polacy w Hiszpani

Data publikacji 27.10.2006

Komenda Główna Policji w Warszawie oraz hiszpańska Jednostka do Walki z Siecią Imigracyjną i Fałszerstwami Centralnej Komendy Policji w regionie Walencja, rozpoczęły działania zmierzające do rozbicia zorganizowanej grupy zajmującej się sprowadzaniem obywateli polskich dla ich późniejszego wykorzystania o charakterze półniewolniczym w trwającej obecnie kampanii zbiorów pomarańczy.

Śledztwu dały początek informacje zebrane przez dziennikarzy i policjantów z Łodzi i przekazane do Hiszpanii. Wynikało z nich, że duża liczba obywateli polskich, za pośrednictwem różnych ogłoszeń zamieszczanych w prasie i obiecujących sowite wynagrodzenia, przeniosła się w okolice Cullery, aby pracować przy zbiorach pomarańczy. Po czym na miejscu zorientowała się, że rzeczywiste  warunki pracy znacznie odbiegały od obiecywanych.  Wykorzystywani pracownicy nawiązali kontakt z rodzinami by przekazać informację o strasznych warunkach pracy.

Rodziny tych, którzy wyjechali zgłosiły łódzkim dziennikarzom i polskiej policji dane ofiar przebywających w Hiszpanii. Sprawę zaczęła koordynować specjalna grupa policjantów z zespołu do spraw handlu ludźmi z Komendy Głównej Policji w Warszawie, która na bieżąco przekazywała wszystkie informacje stronie hiszpańskiej. W ten sposób udało się zlokalizować  i uwolnić grupę siedmiu osób, po czym na podstawie ich relacji ustalono, że po przyjeździe do Walencji zostały one podzielone na grupy przez obywateli Armenii, a następnie przewiezione do Cullery i  zakwaterowane  w bardzo złych warunkach.

Następnie pracownicy zostali przetransportowani do różnych obozów gdzie rozpoczęli zbiórkę pomarańczy. Pracowali ponad 14 godzin dziennie, bez świadczeń socjalnych i prawie bez jedzenia, będąc pod stałą kontrolą nieuczciwych pracodawców. Policja hiszpańska zatrzymała grupę przestępczą złożoną z 2 obywateli polskich i 4 obywateli Armenii w wieku od 22 do 53 lat. Podejrzani będą odpowiadać za wykorzystywanie pracowników i tworzenie warunków pracy niezgodnych z prawem.

Policjanci z KWP w Łodzi prowadzą przesłuchania osób, które dzisiaj wróciły już z Hiszpanii. W sprawie tej przesłuchano, uprzedzając o możliwości przedstawienia zarzutów osoby odpowiedzialne za werbowanie pracowników w Polsce.  

 

 

Powrót na górę strony