Nielegalne leki w legalnej przychodni - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalne leki w legalnej przychodni

Data publikacji 13.06.2009

Około tysiąca opakowań leków zabezpieczyli stołeczni policjanci. Farmaceutyki znaleziono w jednej z prywatnych przychodni. W kontroli uczestniczyli specjaliści z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Wstępne ustalenia wskazują na wprowadzanie do obrotu leków i suplementów diety, które nie posiadały polskich oznaczeń świadczących o ich legalnym pochodzeniu.

W minioną środę policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji przeprowadzili wspólnie ze specjalistami z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego kontrolę w firmie świadczącej usługi medyczne. Funkcjonariusze dysponowali informacją, że w placówce tej sprzedawane są leki niewiadomego pochodzenia, które dodatkowo wydawane są bez niezbędnych recept. Kontrola wstępnie potwierdziła te wiadomości.

Na miejscu zastano współwłaściciela spółki oraz pracowników i lekarzy przyjmujących pacjentów. Specjaliści z Inspektoratu Farmaceutycznego dokładnie sprawdzili wszystkie medykamenty znajdujące się na terenie placówki. Wśród nich znajdowały się leki oraz suplementy sprowadzone prawdopodobnie nielegalnie zza granicy. Nie posiadały one polskojęzycznych oznaczeń, świadczących o ich legalnym pochodzeniu oraz wydawane były bez niezbędnych recept. Specjaliści stwierdzili, że handel nimi w gabinecie lekarskim nie powinien mieć miejsca.

Specjaliści podkreślili, że handel lekami powinien odbywać się poprzez apteki, a lekarz winien jedynie wypisać niezbędne recepty. Sprawa jest w toku. Postępowanie prowadzone jest w kierunku naruszenia Ustawy Prawo farmaceutyczne oraz Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Biegli sprawdzą, czy farmaceutyki mogły być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.

(źródło: KSP)

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja