Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Parada Krewniaków

Data publikacji 15.06.2009

Wczoraj ulicami Warszawy z okazji Światowego Dnia Honorowego Dawcy Krwi, w specjalnej Paradzie Krewniaków, przejechał nowoczesny ambulans do poboru krwi im. Jana Pawła II. Jednym z patronów instytucjonalnych tej akcji jest Komenda Głowna Policji. Wśród policjantów jest wielu honorowych dawców krwi, dlatego też Policja zawsze stara się uczestniczyć w takich akcjach.

Parada Krewniaków wystartowała o godz. 13.00 sprzed gmachu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza i przybyła na Plac Piłsudskiego. Przez całą trasę, przejazd nowoczesnego autobusu do poboru krwi i towarzysząca mu parada, były konwojowane przez Policję. W paradzie uczestniczył także zabytkowy londyński autobus, w którym jechały gwiazdy od lat wspierające kampanię Krewniacy, m.in. Grażyna Wolszczak, Cezary Harasimowicz, Marek Siudym, Mirosław Zbrojewicz i Radosław Pazura.

Ambulans, wyposażony jest w niezbędną aparaturę i pięć stanowisk do pobierania krwi, powstał dzięki hojności tysięcy Polaków, którzy przekazali środki w ramach akcji SMS oraz kupili cegiełkę - Brelok Krewniaków z grupą krwi dystrybuowaną przez Kar-Tel.

***

14 czerwca to rocznica urodzin Karla Landsteinera, zdobywcy nagrody Nobla (1930 r.) w dziedzinie medycyny. Na podstawie wyników jego badań wyróżniono trzy grupy krwi A, B, C (później grupę C przemianowano na 0, a czwartą grupę – AB odkryto później). To odkrycie zapoczątkowało tworzenie podstaw współczesnej transfuzjologii.
 

Powrót na górę strony