Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podróbki na targowisku

Data publikacji 16.06.2009

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zabezpieczyli na miejskim targowisku podrabianą odzież markowych firm o wartości ponad 50 tys. zł. Do ujawnienia przestępstwa doszło wczoraj. Policjanci otrzymali sygnał od pełnomocnika ds. ochrony znaków towarowych kilku firm, których logo bezprawnie znalazło się na sportowej odzieży oferowanej do sprzedaży.

Policjanci na jednym ze stoisk miejskiego targowiska zabezpieczyli szereg wyrobów odzieżowych, w tym koszulek, spodni, czapek i szalików, a także piłkarskich ochraniaczy i rękawic. Już wstępna ekspertyza potwierdziła, że towar w całości jest podrobiony. Świadczy o tym przede wszystkim zła jakość materiału oraz odmienne od oryginalnych etykiety i metki. Poza tym żadna z tych firm nie udzieliła zgody na produkcję swoich towarów w oferowanej na stoisku postaci, a sprzedający nie zawarli z właścicielami stosownych umów.

Takie działanie z punktu widzenia prawa karnego określa ustawa prawo własności przemysłowej. Straty tylko jednej z pokrzywdzonych firm oszacowano na prawie 50 tysięcy złotych. Straty pozostałych firm łącznie zamykają się w kwocie około 6 tysięcy zł.

W opisywanej sprawie świnoujscy policjanci dotychczas przesłuchali dwie osoby sprzedające podrobiony towar. Dalsze postępowanie zadecyduje o tym jakie dokładnie zarzuty mogą zostać przedstawione.

Przypominamy, że każdy kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

(źródło: KWP w Szczecinie)
 

Powrót na górę strony