Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyprowadzili ze spółek blisko 10 mln zł

Data publikacji 19.06.2009

14 osób zatrzymanych w śledztwie prowadzonym przez policjantów Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu. Sprawa dotyczy wyprowadzania środków finansowych ze spółek na podstawie podrobionych faktur VAT. Wśród zatrzymanych są prezesi i członkowie zarządów dwóch spółek z Wrocławia i Warszawy. Straty w wyniku przestępczej działalności na chwilę obecną szacuje się na kwotę blisko 10 milionów złotych. Zatrzymanym grozi kara do 8 lat więzienia.

Policjanci z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu zatrzymali 37- letniego mężczyznę, podejrzanego o poświadczanie nieprawdy w fakturach VAT. Zatrzymanemu udowodniono sfałszowanie co najmniej kilkunastu faktur, gdzie straty szacuje się na kwotę ponad miliona złotych. Mężczyzna został już tymczasowo aresztowany.

To kolejna osoba zatrzymana w związku ze śledztwem prowadzonym od maja 2008 r. przez Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą i Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Do chwili obecnej w sprawie tej zatrzymano już 14 osób. Podejrzani to osoby w wieku 30-50 lat, prezesi i członkowie zarządu dwóch spółek z Wrocławia i Warszawy oraz osoby zatrudnione w firmach podwykonawczych.

Zatrzymani podejrzani są o wyprowadzanie środków finansowych ze spółek na podstawie podrobionych faktur. Policjanci zajmujący się tą sprawą, w wyniku prowadzonych czynności operacyjnych i dochodzeniowo- śledczych, ustalili, że sprawcy poświadczali nieprawdę w dokumentach finansowych, wystawianych za fikcyjne usługi - głównie reklamowe, bądź serwisowe sprzętu komputerowego.

Ujawnione przez funkcjonariuszy przestępstwa dotyczą kilkuletniego okresu. Jak ustalili policjanci, sprawcy wystawili co najmniej kilkaset faktur opiewających na różne kwoty, od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Na chwilę obecną funkcjonariusze szacują straty powstałe w wyniku ich nielegalnej działalności na łączną kwotę blisko 10 milionów złotych. Wobec zatrzymanych w tej sprawie zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań, dozorów policyjnych, poręczeń majątkowych oraz zakazu opuszczania kraju.

Policjanci zabezpieczyli również na poczet przyszłych kar mienie należące do zatrzymanych, w postaci środków finansowych i nieruchomości, na łączną kwotę ponad 5 milionów złotych. Za tego typu przestępstwa zatrzymanym grozi teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Funkcjonariusze nie wykluczają również kolejnych zatrzymań.

(źródło :KWP we Wrocławiu)
 

Powrót na górę strony