Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwała samotne matki z dziećmi i banki

Data publikacji 19.06.2009

Poznańscy policjanci zatrzymali 37-letnią kobietę, która jako pośrednik wyłudzała pieniądze od matek samotnie wychowujących dzieci, przedstawicieli firm i banków. Swoim ofiarom obiecywała m. in. środki z funduszy europejskich. Już teraz wiadomo, że zatrzymana kobieta dokonała kilkudziesięciu przestępstw i wyłudziła kilkaset tysięcy złotych. Poszukiwana była pięcioma listami gończymi, ukrywała się od ponad dwóch lat. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Ponad dwa miesiące temu oficerowie referatu operacyjno – rozpoznawczego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zajęli się sprawą wyłudzeń z banków i instytucji finansowych. Weryfikując szczątkowe informacje i ustalając istotne fakty w tej sprawie rozpoczęto poszukiwania potencjalnego przestępcy.

Do zatrzymania doszło w tym tygodniu, podczas próby wyłudzenia 15 tys. zł. W policyjne sidła wpadła 37- letnia kobieta – pośredniczka transakcji i 59–latek tzw. słup, który otrzymałby około 10% wartości kredytu.

Funkcjonariusze ustalili, że kobieta posługująca się cudzymi personaliami wyszukiwała naiwne osoby, które brały na siebie kredyty. Posługując się podrobionymi pieczątkami i informacjami o legalnie zarejestrowanej firmie, wypełniała dokumenty bankowe niezbędne do otrzymania kredytu. Potem pozostawał już tylko odbiór pożyczki. Kobieta obiecując kredytobiorcom (tzw. słupom) spłatę zadłużenia, dawała im około 10% wartości kredytu.

Okazało się również, że zatrzymana 37–latka wyłudzała pieniądze od matek samotnie wychowujących dzieci. Ogłaszając się w prasie oferowała pomoc w uzyskaniu dla nich wsparcia z funduszy europejskich. W zamian za pomoc przyjmowała zaliczkę - około 150 euro. Potem znikała. Policjanci ustalili, że w ten sposób oszukanych zostało około 20 matek samotnie wychowujących dzieci.

Swoje usługi oferowała także właścicielom małych firm. Przedstawiając możliwości pozyskania wsparcia finansowego z Europy, oferowała pomoc w przygotowaniu tzw. biznes planu. Przyjmując pieniądze w kwocie około 2 tys. zł, już nigdy nie pojawiała się u zleceniodawcy. W ten sposób oszukała kilka kolejnych osób.

Zatrzymana 37-latka to mieszkanka Wielkopolski. Od kilku lat ukrywała się w mieszkaniach wynajmowanych przez osoby trzecie. Często zmieniała miejsce pobytu. Kobieta poszukiwana była pięcioma listami gończymi od ponad dwóch lat. Ciąży na niej wyrok 7 lat pozbawienia wolności za podobne przestępstwa.

Podczas przeszukania mieszkania policjanci zabezpieczyli podrobione pieczątki i inne dokumenty świadczące o przestępczej działalności. Zabezpieczono też komputer, który poddany zostanie ekspertyzom. Za tego typu przestępstwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.


(źródło: KWP w Poznaniu)

Powrót na górę strony