Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Internetowe "przekręty" na ponad 210 000 złotych

Data publikacji 21.06.2009

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 2 młodych mieszkańców Kielc, w wieku 19 i 24 lata, którzy oszukali ponad 370 użytkowników internetowego portalu aukcyjnego. Proponując sprzedaż kolekcjonerskich monet mężczyźni w ciągu pół roku, "zarobili" przeszło 210 000 złotych. Kodeks Karny za oszustwo przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Od dłuższego czasu policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach "przyglądali się" działalności dwóch młodych mieszkańców miasta. Z pierwszych ustaleń wynikało, że podając się za kolekcjonerów, mężczyźni na internetowych portalach aukcyjnych, oferowali do sprzedaży monety o znacznych wartościach. Niestety nigdy nie trafiały one do zbiorów  kupujących.

Wytężona praca policjantów z komendy wojewódzkiej i miejskiej w Kielcach doprowadziła do zatrzymania dwóch mieszkańców Kielc (19 i 24 lat). Wczoraj mundurowi zapukali do ich mieszkań. 19-latkowi policjanci zarzucają oszukanie 335 osób. W ciągu pół roku na fikcyjnej sprzedaży monet, mężczyzna "zarobił" przeszło 185 000 złotych. Na koncie 24-latka jest mniej oszukanych osób - 36, ale jego "działalność" trwała tylko dwa tygodnie, przynosząc mu zysk w wysokości przeszło 24 000 złotych.

Wobec obu mężczyzn prokurator zastosował poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju i dozór policyjny. Podczas przeszukań stróże prawa zabezpieczyli 13 jednostek komputerowych PC, prawdopodobnie z nielegalnym oprogramowaniem, 4 laptopy, 26 sztuk złotych monet i gotówkę o wartości 7 500 złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(źródło: KWP Kielce)

Powrót na górę strony