Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Świętokrzyskie obchody 90-tej rocznicy powstania Policji Państwowej

Data publikacji 21.06.2009

W Kielcach zakończyły się dwudniowe obchody 90-tej rocznicy powstania Policji Państwowej. W uroczystościach wzięli udział m.in. Bronisław Komorowski - marszałek Sejmu, Grzegorz Schetyna - wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji oraz Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Arkadiusz Pawełczyk.

Piątkowe uroczystości rozpoczęło oddanie do użytku nowego budynek I Komisariatu Policji na osiedlu Na Stoku w Kielcach. Po przecięciu wstęgi i poświęceniu gmachu, komendant komisariatu komisarz Zbigniew Morgaś oprowadzał zaproszonych gości po jego wnętrzu. „To jedna z najważniejszych inwestycji (…). Godne warunki pracy funkcjonariuszy to przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa dla mieszkańców. To była priorytetowa inwestycja” - tak rozpoczął swoje wystąpienie Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Mirosław Schossler. Nowa siedziba komisariatu ma 2 tysiące metrów kwadratowych, w tym salę konferencyjną i przestronne pokoje dla funkcjonariuszy.

Następnie w Sali Portretowej Muzeum Narodowego w Kielcach w Pałacu Biskupim odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa zorganizowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach wspólnie z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tematem konferencji była „Policja Państwowa w latach 1919-1945”. Jej uczestnicy rozmawiali między innymi o roli kobiet w Policji.

Po południu, na kieleckim deptaku na Placu Artystów, zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. Muzycy w mundurach zaprezentowali także pokaz musztry paradnej wzbudzając duży aplauz wśród zgromadzonych przy placu kielczan.

Na koniec w katedrze odbyła się msza celebrowana przez ks. biskupa Kazimierza Ryczana. Msza została odprawiona w intencji policjantów zdradziecko zamordowanych w obozach w Miednoje, Charkowie i Ostaszkowie. Po jej zakończeniu orkiestra reprezentacyjna, kompania reprezentacyjna stołecznej Policji i kompania honorowa świętokrzyskiej Policji wraz z pocztami sztandarowymi garnizonu świętokrzyskiego oraz zaprzyjaźnionych służb przemaszerowała na plac Artystów.

Tam w strugach deszczu, odbył się Apel Pamięci, który poświęcony był policjantom poległym w obronie Ojczyzny. Głos zabrali Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Mirosław Schossler, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas. W trakcie Apelu Pamięci została wyświetlona projekcja z nazwiskami funkcjonariuszy zamordowanych w obozach w Miednoje, Charkowie i Ostaszkowie z powiatu kieleckiego. Dodatkowo odczytany został rozkaz ostatniego Komendanta Głównego Policji Państwowej. Uroczystości zakończyła salwa honorowa.

Sobotnie uroczystości odbyły na leśnej polanie „Wykus” w obozie oddziału „Ponurego” (patrona świętokrzyskiej Policji). Przybyli przedstawiciele władz Polski: Bronisław Komorowski - marszałek Sejmu i Grzegorz Schetyna - wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji. W uroczystościach uczestniczyli także: Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Arkadiusz Pawełczyk, kilkunastu posłów i senatorów, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, władze miast i gmin, Zdzisław Rachtan ps. „Halny” - przewodniczący Kapituły Honorowej „Policyjna Odznaka Zasługi im. Ponurego”, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Mirosław Schossler wraz ze swoim I zastępcą insp. Januszem Kawalcem, kombatanci, harcerze, Kielecki Szwadron Kawalerii oraz wielu policjantów. 

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji poległych policjantów i żołnierzy walczących za ojczyznę odprawiona przy kapliczce partyzanckiej na Wykusie. Po mszy, list od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, odczytał poseł Przemysław Gosiewski. Głos zabrał również Marszałek Bronisław Komorowski. Wicepremier Grzegorz Schetyna podziękował kombatantom za walkę o wolność Polski.

W trakcie uroczystości sierżant sztabowy Wojciech Łazarski, bohaterski policjant, został odznaczony Odznaką Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego”. Odznaka ta już od 7 lat jest przyznawana policjantom, którzy wykazali się szczególnym poświęceniem. Kilkanaście osób działających na rzecz pamięci narodowej otrzymało odznaczenia „Pro Memoria”. Na zakończenie zostały złożone kwiaty, zapalone znicze przy kapliczce-pomniku oraz oddana została salwa honorowa.

Tegoroczne data obchodów uroczystości związanych z 90-tą rocznicą powstania Policji Państwowej nie jest przypadkowa - w czerwcu bowiem przypada XXI rocznica sprowadzenia prochów mjr Jana Piwnika „Ponurego” do kraju. W obchodach tych rok rocznie udział biorą policjanci garnizonu świętokrzyskiego, dla których bohaterska postawa „Ponurego” jest wzorem do naśladowania w codziennej służbie. W ten sposób od 1990 roku funkcjonariusze garnizonu świętokrzyskiego oddają cześć swojemu patronowi.

(źródło: KWP Kielce)

Powrót na górę strony