Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadła grupa leasingowych oszustów

Data publikacji 23.06.2009

Ponad 2,5 miliona złotych wyłudzili oszuści z Poznania i Chodzieży. Posługując się fałszywymi dokumentami oraz jedną i tą samą koparką volvo oszukali co najmniej pięć firm leasingowych. Organizator procederu i jego dwaj wspólnicy zostali zatrzymani przez policjantów Centralnego Biura Śledczego. Za działalność w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwo grozi im kara do 10 lat więzienia.

Policjanci z Centralnego biura Śledczego zatrzymali w Poznaniu i Chodzieży trzech mężczyzn, podejrzanych o wyłudzenie znacznych sum pieniędzy na szkodę firm leasingowych. W ręce śledczych wpadł 39-letni Dariusz S. z Poznania, który uznawany jest za organizatora procederu. Do aresztu trafili również dwaj jego znajomi, którzy są podejrzani o pomoc w przygotowaniu fałszywych dokumentów niezbędnych do uzyskania leasingu na maszynę budowlaną.

Oficerowie CBŚ zajmowali się wyjaśnieniem sprawy od roku. Zdobyli informację o wyłudzeniu sporej gotówki z firm leasingowych. Kiedy zaczęli badać dokumenty i dotarli do szczegółów ustalili, że jedna i ta sama koparko - ładowarka marki VOLVO, o wartości 500 tys. złotych, została pięciokrotnie podstawiona kilku różnym firmom leasingowym do sprzedaży. Na tych transakcjach firmy między innymi z Poznania, Warszawy i Wrocławia straciły ponad 2,5 mln złotych.

Podejrzani w celu powodzenia przedsięwzięcia posługiwali się sfałszowanymi dokumentami wystawianymi na podstawione osoby. Żeby nie wzbudzać podejrzeń leasingi załatwiali za każdym razem w innej firmie. Pokusili się nawet o przemalowanie koparki na inny kolor i przerobili jej wygląd.

Policjanci, którzy zajmują się wyjaśnieniem tej sprawy przypuszczają, że oszukanych firm leasingowych może być więcej. Nie wykluczają również, że w oszustwo mogą być zamieszane także inne osoby.

Za wyłudzenie znacznej sumy pieniędzy, udział w zorganizowanej grupie przestępczej i kierowanie tą grupą grozi kara do 10 lat więzienia.

(źródło: KWP w Poznaniu)

 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.56 MB)

Powrót na górę strony