Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita międzynarodowa grupa przemytników

Data publikacji 23.06.2009

Wczoraj policjanci zatrzymali 21 osób, które odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa skarbowe oraz pranie brudnych pieniędzy. Grupa działała na terenie Polski i Włoch, zajmowała się przemytem papierosów na wielką skalę z Ukrainy do krajów UE. Straty unijnego budżetu oszacowano na około 8 mln zł. Rozbicie grupy to efekt współpracy polskich policjantów i funkcjonariuszy urzędu kontroli skarbowej oraz policji włoskiej i Biura OLAF.

Policjanci z ośmiu województw w Polsce wspomagani przez funkcjonariuszy urzędu kontroli skarbowej, policji finansowej oraz przedstawicieli włoskich organów ścigania i Biura OLAF ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych z siedzibą w Brukseli rozbili zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze międzynarodowym.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z Wydziałem V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie.

Na ślad grupy trafili jednocześnie policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą w Lublinie i we Włoszech. Informacje związane z aktywnością grupy przestępczej trafiły z Włoch i Biura OLAF w Brukseli do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. Jak się okazało lubelscy policjanci posiadali zbieżne informacje. Wspólne śledztwo szybko przyniosło pożądane efekty.

Śledczy ustalili, że grupa działała co najmniej od stycznia 2006 roku do grudnia roku 2008. Zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie Polski i Włoch. Zajmowała się przemytem papierosów na wielką skalę. Szlaki przemytnicze prowadziły z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej przez Rumunię, Austrię, Grecję oraz Słowenię i Chorwację do Włoch. W tym czasie przestępcy dokonali co najmniej 53 przemytów papierosów. Straty unijnego budżetu szacunkowo wyliczono na około 8 milionów złotych.

Wczoraj policjanci z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji koordynowali czynności związane z zatrzymaniami na terenie całego kraju. Na terenie województwa lubelskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego zatrzymano łącznie 21 osób. Jedna osoba z uwagi na opiekę nad nieletnimi dziećmi została zwolniona, pozostali zostaną doprowadzeni do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie.

W czasie przeszukania zabezpieczono ponad 7 tys. paczek papierosów, kilka komputerów, telefonów komórkowych, nośników pamięci itp. Ponadto policjanci na poczet przyszłych kar zabezpieczyli około 100 tys. złotych. Policjanci ze specjalnego zespołu ds. odzysku mienia ustalili majątek należący do podejrzanych, który będzie podlegał weryfikacji w zakresie jego zabezpieczenia.

Zatrzymani są w wieku od 29 do 57 lat, wśród nich są trzy kobiety. Zatrzymani odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa skarbowe oraz pranie brudnych pieniędzy. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.

(źródło: KWP w Lublinie)
 

Powrót na górę strony