Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Granat na ulicy, arsenał w domu

Data publikacji 24.06.2009

Policjanci w Gryficach zatrzymali 45-letniego Marka W., który z granatem w ręku spacerował po osiedlu. Wezwani na miejsce saperzy zdetonowali granat. Po zatrzymaniu mężczyzna oświadczył, że granat otrzymał od znajomego, w mieszkaniu którego policjanci ujawnili arsenał broni. 51-letni Bogdana S. został zatrzymany, nie miał pozwolenia na broń.

Wczoraj krótko przed godz. 11:00 dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Gryficach otrzymał zgłoszenie od policjanta będącego po służbie. Jego uwagę zwrócił mężczyzna, który idąc po osiedlu trzymał w dłoni granat. Natychmiast wysłano tam patrol. Policjant odebrał mężczyźnie odbezpieczony granat i odłożył go w bezpieczne miejsce. Zabezpieczono miejsce zdarzenia a 45-letniego Marka W. zatrzymano. Granat wyglądał na autentyczny, a więc wezwano patrol saperski z Jednostki Wojskowej w Złocieńcu i ewakuowano mieszkańców bloku.

Saperzy po wstępnych oględzinach stwierdzili, że jest to granat bojowy i próba przeniesienia go grozi wybuchem. Podjęli decyzję o jego detonacji.

Policjanci przeszukali mieszkanie zatrzymanego mężczyzny, ale nie znaleźli tam innej broni. Mężczyzna oświadczył jednak, że granat otrzymał od kolegi.

Policjanci przeszukali również mieszkanie 51-letniego Bogdana S. W jego mieszkaniu policjanci z KWP w Szczecinie i policyjnych antyterroryści zabezpieczyli granat bojowy bez ładunku wybuchowego, 9 sztuk skorodowanych jednostek broni, 21 sztuk różnego rodzaju bagnetów, 5 sztuk luf z mechanizmem spustowym oraz 3 szable. Wstępnie ustalono, że mężczyzna jest pasjonatem militariów, kolekcjonował broń i amunicję, a militaria zakupił na giełdzie. Nie posiada on jednak pozwolenia na broń. Mężczyznę zatrzymano.

Marek W. w momencie kiedy szedł ulicą z granatem był nietrzeźwy. Dzisiaj będą w tej sprawie kontynuowane czynności procesowe pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gryficach.

Za nielegalne posiadanie broni i amunicji Kodeks Karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności, a za narażenie osoby na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia do lat 3.

(źródło: KWP w Szczecinie)
 

Powrót na górę strony