Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KGP: Policja z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

KGP: Policja z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz czternasty. W tym roku pieniądze będą zbierane na ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach. Wielki finał odbędzie się w niedzielę ale Komendę Główną Policji wolontariusze odwiedzili już dziś. Jak zwykle policjanci zadbają o bezpieczeństwo uczestników wielkiego finału.

 Na rzecz Wielkiej Orkiestry wśród policjantów i pracowników kwestowali młodzi aktorzy teatru środowiska policyjnego Scena 07. Towarzyszyli im muzycy orkiestry reprezentacyjnej Policji. Zebrane pieniądze zostaną przekazane "Orkiestrze..." podczas niedzielnego finału. Tegoroczny finał połączony będzie jak zwykle z kwestą, tym razem pod hasłem - "Dla ratowania życia dzieci poszkodowanych w wypadkach, w tym na naukę udzielania pierwszej pomocy".

O tym, że problem istnieje świadczą liczby. Co roku około miliona dzieci doznaje różnego rodzaju urazów i zatruć. W 2004 r. w wypadkach drogowych poszkodowanych zostało ponad 10 tys. dzieci (do 17 lat), zginęło ponad 400, a przecież wypadki drogowe nie są jedynymi jakim ulegają dzieci. Liczby te od kilku lat maleją, ale sprzęt do ratowania życia potrzebny będzie zawsze. Policjanci zwykle są pierwsi na miejscy wypadku więc dobrze wiedzą jak ważne jest w niesieniu pomocy odpowiednie wyposażenie. W ubiegłym roku Policja otrzymała od Wielkiej Orkiestry 100 defibrylatorów.

W najbliższą niedzielę, kiedy odbędzie się wielki finał policjanci jak co roku będą chronić kwestujących przed działaniami przestępczymi takimi jak kradzieże czy rozboje, zadbają też o bezpieczeństwo wszystkich ofiarodawców. Funkcjonariusze będą także zwracać uwagę czy zbiórki nie prowadzą osoby do tego nie uprawnione. Policja, jeśli zwrócą się o to organizatorzy, będzie również udzielać pomocy w konwojowaniu zebranych środków pieniężnych. Policyjny nadzór obejmie też placówki bankowe, do których będą dostarczane pieniądze pochodzące ze zbiórki.

Jak co roku Policja będzie obecna także w czasie finałowego koncertu. W niedzielę od godziny 9:00 do 16:00 na pl. Defilad w Warszawie (przed gmachem Pałacu Kultury i Nauki) będzie funkcjonowało stoisko policyjne przygotowane przez Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Odbędą się konkursy dla najmłodszych dotyczące bezpieczeństwa, będzie można obejrzeć jak wygląda "najdroższe kino w Polsce" czyli wideoradar, będzie okazja wsiąść na policyjny motor, do radiowozu, także radiowozu pogotowia wypadkowego. Inne atrakcje to: szansa obejrzenia środków przymusu bezpośredniego np. pałek i kajdanek czy założenia policyjnego hełmu, tarczy, ochraniaczy i kamizelki - tzw. "żółwia". Zapraszamy także na spektakl teatru "Scena 07" "Oskar i pani Róża". Odbędzie się on 8 stycznia o godz. 15.00 i 16.30 w obiekcie KGP przy ul. Domaniewskiej 36/38.

Komenda Główna nie była pierwszą komendą odwiedzoną w tym roku przez wolontariuszy. Już wczoraj Orkiestra grała w Komendzie Stołecznej. Kolorowemu korowodowi towarzyszyła maskotka warszawskich policjantów - Borsuk.

Zobacz także:

SŁUPSK: W tutejszym 14. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oprócz artystów zagrają także: kadra, pracownicy i słuchacze Szkoły Policji. W niedzielę 8 stycznia każdej grupie kwestującej w Słupsku - jak przed rokiem - będą towarzyszyli słuchacze Szkoły, którzy zaopiekują się młodymi ludźmi zbierającymi datki na rzecz Orkiestry.

Komendant Szkoły insp. Stanisław Bukowski, przekazał na licytację unikatowy medal wybity z okazji 60-lecia słupskiej Szkoły Policji, a kadra, pracownicy i słuchacze wesprą Orkiestrę organizując zbiórkę pieniężną.

W listopadzie ubiegłego roku Szkoła otrzymała od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy defibrylator - urządzenie do przywracania pracy serca. Defibrylator ten wyposażono w moduł szkoleniowy, dzięki czemu funkcjonariusze poznają zasady udzielania pierwszej pomocy z jego wykorzystaniem.

OLSZTYN: Warmińsko-mazurscy policjanci w niedzielę podczas 14. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagrają na rzecz dzieci ofiar wypadków. Przejazd policyjną więźniarką, możliwość zrobienia zdjęcia sygnalitycznego do kartoteki aniołów, udział w licytacjach to tylko niektóre atrakcje, które przygotowali policjanci, aby pomóc najmłodszym.

Policjanci traktują ten finał wyjątkowo, bo to właśnie oni zazwyczaj są pierwsi na miejscu wypadku, to właśnie policjanci udzielają pierwszej pomocy, niejednokrotnie ratując życie poszkodowanych.

Dlatego też podczas XIV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oprócz tego, że będą czuwać nad bezpieczeństwem wolontariuszy i uczestników organizowanych imprez, będą także mówić o tym, jak rodzice, osoby odpowiedzialne za dzieci, powinny dbać o ich bezpieczeństwo.

Policjanci ruchu drogowego, prewencji przypomną także to, o czym każde dziecko wie - jak bezpiecznie wrócić ze szkoły, jak nie stać się ofiarą przemocy rówieśniczej. Od godziny 10.00 do 11.00 i od 15.00 do 16.00 w centrum handlowym "Alfa" w studiu Radia Olsztyn będzie można spotkać się i porozmawiać z policjantami. Będzie tam także ulubieniec najmłodszych - sierż. Bóbr.

Od godziny 14.00 na olsztyńskiej Starówce w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury policjanci zLaboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie będą fotografować "zatrzymanych" darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Od godziny 17.00 z przystanku przy ul. Prostej co godzina do Kortowa będzie odjeżdżał policyjny autobus więźniarka. Na kortowskiej scenie te przejazdy również będą licytowane.
To sytuacja wyjątkowa - bo za przejazd trzeba będzie zapłacić, oczywiście wolontariuszowi. Każdy pasażer otrzyma pamiątkowy bilet przygotowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie iredakcję Naszego Olsztyniaka.

Podczas imprez będzie można także wylicytować przedmioty przekazane przez policjantów. Będą to: - Kopiarka do wykonywania zdjęć metodą stykową w skali 1:1. Ma ona ponad pół wieku. Wykorzystywana była przez techników kryminalistycznych do kopiowania zdjęć śladów z miejsc przestępstw.
- Aparat fotograficzny "Kijew" z pryzmatem i osprzętem. Ma ponad 40 lat i uszkodzoną migawkę. Widział i rejestrował na kliszy niejeden ślad przestępstwa i twarze samych sprawców. Teraz jest na zasłużonej emeryturze.
- Mikroskop z lampą podświetlającą. Jest po 40-stce. Przysłużył się do rozwiązania niejednej zagadki kryminalistycznej.
- Amerykańska czapka policyjna ofiarowana przez insp. Krzysztofa Starańczaka - Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie pochodzi ze szkolenia w Międzynarodowej - Akademii Przestrzegania Prawa prowadzonej przez FBI w Budapeszcie.
- Koszulka z logo Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie
- Maskotki Policji warmińsko-mazurskiej - sierż. Bóbr.

WROCŁAW: Dolnośląscy policjanci aktywnie włączyli się w różne akcje i inicjatywy na rzecz WOŚP. Wjednostkach przeprowadzane są zbiórki pieniędzy wśród policjantów jak i pracowników cywilnych. Niedzielne kwesty prowadzić będą oficerowie prasowi, których wesprą wrocławscy komandosi. Prowadzony będzie również pokaz sprzętu policyjnego. W akcji związanej z Orkiestrą swój udział potwierdzili policjanci niemieccy z Goerlitz, którzy do Wrocławia przyjadą z Miasteczkiem Ruchu Drogowego. Do datków na rzecz Orkiestry zachęcać będzie maskotka dolnośląskiej policji - Komisarz Lew. Podczas licytacji, przeprowadzonej na wrocławskim rynku będzie można kupić jego pluszową dużą maskotkę.

BYDGOSZCZ: Nad bezpieczeństwem wolontariuszy, podobnie, jak w ubiegłym roku, będzie czuwało w całym regionie ponad 1 200 policjantów pełniących służbę w patrolach pieszych i zmotoryzowanych oraz udzielających asysty podczas konwojowania zebranych pieniędzy.

Policjanci we wszystkich powiatach naszego województwa skontaktowali się już ze sztabami WOŚP dokonując ustaleń dot. miejsc i czasu planowanych imprez oraz punktów do których wolontariusze będą przekazywać pieniądze ze zbiórek. Wszystko po to, by w niedzielę podczas Wielkiego Finału, w tych właśnie miejscach byli policjanci czuwający nad bezpieczeństwem kwestorów i tych wszystkich osób, które wezmą udział w imprezach towarzyszących.

Komenda wojewódzka i poszczególne komendy miejskie i powiatowe przekazały także na licytację różne przedmioty na rzecz powiększenia funduszu orkiestry i tak m.in.: KWP w Bydgoszczy przekazała cztery POLFINKI - maskotki kujawsko-pomorskich policjantów - wielkiego, dużego, małego i malutkiego, a także kryształową pałkę policyjną typu TONFA i tablicę odblaskową ze znakiem STOP do przeprowadzania dzieci na drugą stronę ulicy. KMP w Grudziądzu przekazała POLFINKI i miniaturowe policyjne czapeczki. KPP w Inowrocławiu POLFINKI, grawerowane kubki z logo Policji i 2 złotową monetę okolicznościową z okazji 85-lecia Policji.

GDAŃSK: Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa kwestującym policjanci pomorscy w różny sposób wspomagają akcję i czynnie w niej uczestniczą. I tak w tym roku w sztabie WOŚP w TVG zostanie zlicytowana przekazana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji maskotka słonia Popo, symbol policyjnego programu edukacyjnego. W większości jednostek miejskich i powiatowych policjanci przekazali do licytacji miejscowym sztabom WOŚP różne policyjne gadżety, np. maskotki programów policyjnych, koszulki z napisem "Policja", kubki itp., organizują także policyjne zbiórki pieniędzy.

Powrót na górę strony
Polska Policja