Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci w nowych mundurach

Data publikacji 29.06.2009

27 czerwca br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie umundurowania policjantów, na mocy którego policjanci w całym kraju wyjdą do służby w nowych mundurach. Pierwsi pojawią się w nich funkcjonariusze ruchu drogowego, następnie dzielnicowi i funkcjonariusze ogniw patrolowo-interwencyjnych. Stare umundurowanie będzie sukcesywnie wymieniane we wszystkich służbach policyjnych.

O konieczności wymiany mundurów dyskutowano od dawna. Pierwsze spotkania z producentami tkanin i wyrobów mundurowych odbyło się już w październiku 2006 roku. Przedstawiciele firm tekstylnych prezentowali najnowocześniejsze materiały, które mogły mieć zastosowanie przy produkcji nowych mundurów i elementów umundurowania Policji. W spotkaniach tych uczestniczył m. in. projektant mody Bernard Hanaoka, konsultant Policji ds. nowych wzorów mundurów. Ustalono wówczas, że Policja sama, po konsultacjach z użytkownikami, wypracuje projekt munduru i dopiero wówczas ogłosi przetarg.

W styczniu 2007 roku studenci łódzkiej ASP przedstawili projekty nowych wzorów mundurów dla policjantów, które uwzględniały prawie wszystkie postulaty funkcjonariuszy „z pierwszej linii”. W marcu 2007 roku konkurs na nowe mundury był już rozstrzygnięty. Komisja złożona z przedstawicieli KGP i ASP pierwszą nagrodę przyznała Piotrowi Suchockiemu, absolwentowi ASP. Wyróżnienia dostali Maria Kuźma i Michał Szulc, studenci V roku Wydziału Tkaniny i Ubioru, co oznaczało, że również ich pomysły miały być wykorzystane w tworzeniu przyszłych mundurów.

Już w sobotę w całym kraju można było spotkać policjantów w nowych mundurach. Do policjantów ruchu drogowego trafiła pierwsza partia nowego umundurowania, w dalszej kolejności wymieniane będą mundury pozostałych służb policyjnych.

Powrót na górę strony