Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano skorumpowanego celnika

Data publikacji 30.06.2009

Policjanci z KWP zs. w Radomiu zatrzymali kolejnego celnika podejrzewanego o korupcję. Działał on w zorganizowanej grupie przestępczej, która sprowadzała do Polski samochody, zaniżając ich wartość.

Celnicy przyjmowali korzyści majątkowe w zamian za akceptowanie fałszywych faktur, w których zaniżano wartość luksusowych samochodów sprowadzanych ze Szwajcarii.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział V w Lublinie Biura Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Dotychczas 23 osoby zostały tymczasowo aresztowane, w tym szef grupy, 21 osób objęto dozorem policyjnym, zastosowano także poręczenia majątkowe na kwotę ponad 855 tys. złotych. Łącznie w tej sprawie zarzuty przedstawiono już 80 osobom.

Grupa działająca od 2004 roku sprowadziła do Polski ze Szwajcarii prawie 1500 luksusowych aut. Przestępcy zaniżali kilkunastokrotnie ich wartość celną, a następnie odsprzedawali je, wystawiając zaniżone faktury, które w rzeczywistości nie odzwierciedlały faktycznej transakcji finansowej. W ten sposób unikali opłat podatkowych i celnych związanych z obrotem samochodami. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków oraz należności celnych szacuje się na co najmniej 50 milionów złotych.

Zatrzymanemu celnikowi prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także niedopełnienie obowiązków służbowych.

(Źródło: KWP w Radomiu)

Powrót na górę strony