IV Przystanek PaT – dzień pierwszy
Wczoraj w Miętnem koło Garwolina rozpoczął się IV Przystanek PaT. Blisko półtora tysiąca młodych ludzi przez pięć dni będzie uczestniczyło w 20 warsztatach artystycznych, spektaklach, rozmowach. Wszystko po to, by lepiej poznawać siebie i otaczający świat. I żeby pokazać innym, że życie jest piękne, że tak wiele daje obcowanie ze sztuką i że warto żyć bez nałogów.
Przed Wielkim Otwarciem...
Wielkie Otwarcie poprzedziła konferencja prasowa, podczas której przedstawiono ideę Przystanku PaT oraz historię niezwykle dynamicznego rozwoju akcji w ciągu trzech lat. Byli dziennikarze, były kamery, błyskały flesze fotoreporterów, najchętniej – w kierunku naszych gości: aktorki Agaty Kuleszy i Mikołaja Grabowskiego, dyrektora Teatru Starego w Krakowie, ale też – w stronę stołu prezydialnego. Zasiedli przy nim organizatorzy Przystanku: Szef Akcji insp. Grzegorz Jach, Starosta Powiatu Garwolińskiego Grzegorz Woźniak, Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Zastępca KWP w Radomiu podinsp. Rafał Batkowski, Dyrektor Generalny AVON OPERATIONS POLSKA Jerzy Glinkowski, Dyrektor ZSR w Miętnem Andrzej Kujda i Rzecznik Komendanta Głównego Policji podinsp. Mariusz Sokołowski.
"Życie artysty jest pełne przygód i najciekawsze jest za kulisami” - powiedział Szef Akcji. Podkreślił też wyższość bezpośrednich kontaktów nad tymi, które są realizowane za pośrednictwem Internetu. „Temu właśnie ma służyć 20 warsztatów artystycznych i bogaty, niemal całodobowy program dla 1500 uczestników, którego przygotowanie i realizacja nie byłyby możliwe bez wielkiego zaangażowania około 100 wolontariuszy” – powiedział insp. Jach.
Uroczyste otwarcie IV Przystanku PaT!
Otwarcie IV Przystanku PaT odbyło się o godz. 16, wśród braw, a nawet owacji na stojąco. W przystankową atmosferę uczestników wprowadził Szef Akcji. Młodzież gorącymi oklaskami witała organizatorów, liderów, instruktorów oraz gości specjalnych, m.in. Agatę Kuleszę i Mikołaja Grabowskiego. Wszyscy z entuzjazmem zaśpiewali „Nie wracajmy jeszcze na ziemię!” - hymn Przystanku PaT.
Później instruktorzy prezentowali program prowadzonych przez siebie warsztatów. Niektórzy uczestnicy mieli spory kłopot z wyborem…
„Czerwony Tulipan” – aaale granie!
Wieczorem, na dużej estradzie, uczestnicy Przystanku PaT mieli okazję wysłuchać koncertu grupy „Czerwony Tulipan”. Zespół gra od 1985 r., a swoje pierwsze kroki stawiał w Olsztynie. Piosenki zespołu przepełnione są poezją, a w ich tekstach można odnaleźć elementy zarówno literackie, jak i kabaretowe. Pięcioosobowa grupa z Olsztyna ma w swoim dorobku wiele sukcesów, m.in.: wydanie 10 płyt CD, współpraca z „Kabaretową Sceną Trójki”, liczne koncerty w Europie, USA i Kanadzie. Podczas koncertu publiczność nagradzała artystów gromkimi brawami. „Czerwony Tulipan” zachęcił wszystkich do wspólnego śpiewania i zabawy na świeżym powietrzu.
A dzisiaj...
Posileni śniadaniem, o 10.00 ruszamy do ambulansu pobierania krwi (wstęp>18lat!). O godz. 10.00 zaczynamy również rozwijać nasze talenty w wybranych grupach warsztatowych. O godz. 11 opiekunowie grup teatralnych odwiedzą Promykarnię, czyli spotkają się z reżyserem S. Dembskim.
Po obiedzie - warsztaty profilaktyczne (godz. 16). Jest w czym wybierać… Salę teatralną w Miętnem okupuje FIAKIER DK Dorożkarnia ze spektaklem „Błękitne niebo” oraz Azyl z Inowrocławia ze swoimi „5 minutami”. W sali kinowej zostanie przedstawiona II edycja konkursu „Uczymy się PaTrzeć” oraz będzie możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z Konradem Wojterkowskim, autorem kampanii „Kocham nie biję” i „Kocham reaguję”.
Drama w profilaktyce z udziałem moderatora oraz teatru JaCy My z Bytomia odbędzie się na scenie „Dworek” (tzn. w miejscu wczorajszych warsztatów filozoficznych). W Garwolinie na scenie Domu Kultury również będzie można spotkać się z K. Wojterkowskim, dowiedzieć się więcej na temat programu „Profilaktyka a Sztuka”, a ponadto zobaczyć spektakl „Sekret” teatru Mała Rękawiczka, „Jego droga” grupy teatralnej LO w Garwolinie.
Wieczorem kolejne mocne uderzenie – o 20.15 „Poobiednie Igraszki” teatru Kotłownia oraz „Nocna taksówka” teatru FIAKIER DK Dorożkarnia (o godz. 21.30). Później Happening (22.00 przed estradą), koncert FILIDS z Łodzi (estrada 22.10), rozmowy filozoficzne (23.15). O północy trochę refleksji, czyli zdjęcia z dnia w sali kinowej. 0.30 to czas „Poobiednich igraszek”, ale w wykonaniu teatru Scena 07. O 1.30 „Krótka historia o takich co chcieli robić śnieg” w wykonaniu Teatru UJ Kraków.
Kończymy oficjalnie o… 2.30!