KGP: Bezpieczny Finał WOŚP - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KGP: Bezpieczny Finał WOŚP

Bezpieczeństwa 120 tysięcy wolontariuszy, w czasie XIV Wielkiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pilnowało prawie 15 tysięcy policjantów.

 Finał upłynął wyjątkowo bezpiecznie, policjanci interweniowali tylko 130 razy. Przestępstw i wykroczeń popełnionych na szkodę WOŚP zanotowano 64, zatrzymano 75 osób.

Liczba interwencji Policji - 130

Liczba osób zatrzymanych naruszających ład i porządek prawny
Dorośli - 23
Nieletni - 13

Liczba odnotowanych przestępstw i wykroczeń dokonanych w związku z Finałem WOŚP
Rozboje - 11
Kradzieże - 46
Oszustwa - 2
Pobicia - 2
Przywłaszczenia - 3

Zatrzymani podejrzani o popełnienie wymienionych przestępstw
Dorośli - 15
Nieletni - 24

Pokrzywdzeni wolontariusze WOŚP
Dorośli - 29
Nieletni - 37

Szacunkowe straty powstałe w wyniku dokonanych rozbojów i kradzieży - około 6130 zł* * *

Przykłady policyjnych interwencji:

Warszawa: W trakcie finału na terenie Warszawy i okolic doszło do kilku incydentów. Na warszawskiej Pradze Południe przy ulicy Siennickiej około godziny 17 trzy młode dziewczyny kwestujące na rzecz Wielkiej Orkiestry zostały okradzione przez dwóch szesnastolatków. Wolontariuszki natychmiast powiadomiły policję. Sprawcy kradzieży zostali zatrzymani przez kilkadziesiąt minut później. Do kradzieży puszek doszło także w Otwocku i Błoniu.

Bydgoszcz: do stojących na przystanku dwóch wolontariuszek WOŚP podeszło dwóch sprawców i próbowało wyrwać skarbonkę jednej z nich. Gdy dziewczyna nie chciała jej oddać rozerwali puszkę i zabrali rozsypane pieniądze, po czym grożąc pobiciem zmusili do wydania puszki drugą dziewczynę. Łącznie sprawcy ukradli ok. 80 zł. Niedługo potem policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn w wieku 16 i 18 lat. W chwili zatrzymania starszy z nich miał 1,34 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

W soleckim Centrum Kultury przy ul. Bojowników o Wolność i Demokrację podczas licytacji na rzecz WOŚP pięciu będących pod wpływem alkoholu mężczyzn zaczęło się awanturować wykrzykując przy tym słowa nieprzyzwoite. Trzech spośród nich po zatrzymaniu odwieziono do Izby Wytrzeźwień, a dwóch po wykonanych czynnościach zwolniono do domu. Za używanie w miejscu publicznym słów nieprzyzwoitych (art. 141 Kodeksu Wykroczeń) grozi im kara ograniczenia wolności, grzywna albo kara nagany.

Wejherowo: Sprawcy kradzieży puszki już zatrzymani! Po zgłoszeniu kradzieży policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwanie sprawców. Już po kilku godzinach zatrzymali mieszkańców Wejherowa - dwóch 16-latków i 11-latka. Policjanci odzyskali również skradzioną puszkę z pieniędzmi. Młodzi złodzieje ukryli ją w skrzyni na piasek niedaleko swoich domów.

Powrót na górę strony
Polska Policja