Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lewe czeki z Afryki

Data publikacji 09.11.2006

Policjanci z Olsztyna współpracując z funkcjonariuszami Komendy Stołecznej Policji zatrzymali Nigeryjczyka i dwóch obywateli Ghany podejrzewanych o wprowadzenie do obrotu sfałszowanych czeków na 1,2 mln dolarów.

Gdy przez ręce funkcjonariuszy Urzędu Celnego na warszawskim Okęciu przeszła przesyłka nadana w jednym z państw afrykańskich, okazało się, że zawiera puste czeki różnych zachodnich banków. Nauczeni doświadczeniem funkcjonariusze celni, współpracujący w takich wypadkach z policjantami zwalczającymi przestępczość gospodarczą, powiadomili Policję. Stołeczni specjaliści posiadający obszerną wiedzę w tym zakresie i odpowiednie narzędzia, natychmiast udali się na miejsce. Jak ustalili funkcjonariusze, podejrzana paczka, którego odbiorcą miał być adresat w Olsztynie, zawierała nigeryjskie sfałszowane czeki in blanco różnych zachodnich banków na łączną kwotę 1,2 mln dolarów. Teraz pozostawało tylko dotrzeć do osoby lub osób czekających na przesyłkę.
 
Przedwczoraj do jednego z mieszkań w Olsztynie zapukał kurier, który przyniósł przesyłkę. Człowiek, który otworzył drzwi i chciał odebrać paczkę mającą zawierać sfałszowane czeki, bardzo zdziwił się widokiem policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Jak się okazało, 30 – letni Azaka O. Nigeryjczyk przebywa nielegalnie na terenie Polski. Mężczyzna został zatrzymany.
 
Po przeszukaniu mieszkania funkcjonariusze znaleźli jeszcze dwóch innych czarnoskórych mężczyzn, którzy ukryli się w meblach - w tapczanie i w szafie. 22 – letni Awal S. i 23 – letni Patrick A., obaj pochodzący z Ghany, również przebywają nielegalnie na terenie naszego kraju. Wczoraj podejrzewani o wprowadzanie do obiegu sfałszowanych czeków zostali przewiezieni do Komendy Stołecznej Policji.
 
Z policyjnych ustaleń wynika, że ujawnione czeki nie byłyby prawdopodobnie realizowane na terenie Polski, lecz w krajach zachodnioeuropejskich lub USA. Polska miała być jedynie krajem tranzytowym. Nie był to pierwszy taki przypadek, lecz dopiero teraz dzięki podjętej stałej współpracy celników i Policji, udało się zatrzymać osoby zajmujące się przestępczym procederem.
Powrót na górę strony