Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga wyjeżdżający do egzotycznych krajów

Data publikacji 15.07.2009

Torebki ze skóry węża, ozdoby z kości słoniowej, alkohol z wężem w butelce - uważajmy na to, co przywozimy z zagranicy. Ustawa o ochronie przyrody przewiduje odpowiedzialność karną do 5 lat pozbawienia wolności za przewóz przez granicę bez zezwolenia chronionych roślin lub zwierząt, a także ich części i artykułów pochodnych.

Policjanci legnickiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, monitorując Internet, na jednej z aukcji trafili na ofertę sprzedaży torebki damskiej wykonanej ze skóry węża. W związku z podejrzeniem, że torebka wykonana jest ze skóry pytona - zwierzęcia objętego ochroną – została zabezpieczona. Jej właścicielka tłumaczyła się, że kupiła ją na targu wiele lat temu, a teraz postanowiła sprzedać. Jeżeli okaże się, że torebka jest wykonana ze skóry węża znajdującego się w wykazie Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Gatunkami Roślin i Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (CITES), kobiecie będzie groziła odpowiedzialność karna.

Policjanci apelują do osób, które wybierają się na egzotyczne wakacje do Afryki, Azji, Ameryki czy Australii, aby zapoznali się z przepisami dotyczącymi międzynarodowego handlu zwierzętami i roślinami. W przeciwnym razie może ich czekać przykra niespodzianka już na lotnisku, gdzie służby celne mogą wyciągnąć konsekwencje za przekroczenie granicy z chronionym okazem fauny lub flory.

Konwencja CITES, o której mowa wyżej, reguluje handel 34 tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Są to gatunki zagrożone bezpowrotnym wyginięciem. Były przypadki zatrzymań osób mających w swoich bagażach kawałki rafy koralowej, muszle lub alkohol w butelkach z wężem lub żmiją.

(źródło: KWP we Wrocławiu)

 

Powrót na górę strony