Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomoc w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Data publikacji 10.11.2006

Omówienie współpracy z Policją norweską w zakresie wdrażania Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz w zakresie kontaktów bilateralnych było przedmiotem spotkania kierownictwa polskiej i norweskiej policji, do którego doszło w KGP. Dzisiaj na zaproszenie komendanta głównego Policji budynki KGP odwiedziła trzyosobowa delegacja norweska.

W jej skład wszedł m.in. zastępca komendanta Narodowego Dyrektoriatu Policji norweskiej.
 
Spotkanie było związane ze zbliżającą się druga turą naboru wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF). Delegacja zapoznała się z prezentacją dotyczącą zakresu dotychczasowego wykorzystania tych środków i wykorzystania ich w przyszłości.
 
Jednym z priorytetów NMF jest wdrażanie przepisów z Schengen, wspieranie Narodowych Planów Działania z Schengen, jak również wzmacnianie sądownictwa. Celem priorytetu jest zapewnienie odpowiednich standardów zabezpieczenia granicy lądowej, morskiej i powietrznej, zapewnienie wdrożenia przepisów z Schengen oraz wzrost bezpieczeństwa narodowego oraz bezpieczeństwa w obrębie Obszaru Schengen. W związku z powyższym, jednym z potencjalnych beneficjentów tego priorytetu jest Policja.

W ramach NMF Królestwo Norwegii udziela pomocy finansowej państwom, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku. Podstawą takich działań jest członkostwo Norwegii w Układzie o utworzeniu Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Układ obejmuje obecnie państwa członkowskie UE oraz państwa członkowskie EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu) – Islandię, Lichtenstein i właśnie Norwegię. 

Zgodnie z art. 128 Układu, każde państwo europejskie przyjmowane do UE powinno podpisać umowę o przystąpieniu do Układu o Utworzeniu EOG. Przedstawiciel strony polskiej podpisał umowę o rozszerzeniu EOG 14 października 2003 r. Jednym z elementów podpisanego porozumienia było przyznanie państwom kandydującym (obecnie nowym państwom członkowskim) – pomocy finansowej w postaci Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Obecnie trwa ocena projektów zgłoszonych w ramach pierwszej alokacji środków NMF – w tym trzech przedsięwzięć Policji, dotyczących przygotowań do współpracy w ramach Systemu Informacyjnego Schengen SIS II. Realizacja tych projektów – o łącznej wartości 18,75 mln euro (w tym 3,59 mln euro współfinansowania krajowego) – będzie jednym z elementów działań, które mają doprowadzić do przystąpienia Polski do Układu z Schengen. 

Propozycję tematów projektów inwestycyjnych możliwych do realizacji w ramach NMF zaprezentował Wydział Funduszy Pomocowych Biura Logistyki Policji KGP, zaś sugestie dotyczące tematów projektów szkoleniowych możliwych do zrealizowania zarówno w ramach NMF, jak i w zakresie bilateralnej współpracy polsko-norweskiej przedstawił Wydział Rozwoju Międzynarodowej Współpracy Policji Gabinetu Komendanta Głównego Policji.
 
Podczas dyskusji poruszone zostały następujące kwestie:
 
1. Możliwości wykorzystania środków z Norweskiego Mechanizmu Finansowego do projektów inwestycyjnych i szkoleniowych w ramach priorytetów dotyczących wdrażania dorobku prawnego Schengen oraz rozwoju zasobów ludzkich. Zidentyfikowano problemy związane z przygotowaniem projektów i aplikowaniem o dofinansowanie.
2. Określono potencjalne obszary wspólnej realizacji projektów w ramach współpracy bilateralnej polskiej Policji z Policją Norwegii dotyczące m. in. handlu ludźmi, przestępczości narkotykowej czy zarządzania zasobami.
3. Omówiono potrzebę przygotowania aktu prawnego regulującego podstawy bilateralnej policyjnej współpracy polsko-norweskiej.
4. Podjęto dyskusję na temat potencjalnych możliwości wspólnej realizacji projektów pomocowych skierowanych do krajów trzecich, w oparciu o środki na pomoc rozwojową pozostające w kwestii rządów obu państw.
 
Na zakończenie spotkania, przewodniczący delegacji norweskiej, Zastępca Komendanta Narodowego Dyrektoriatu Policji norweskiej, Pan Odd Berner Malme dokonał prezentacji organizacji i zasad funkcjonowania Policji norweskiej.
 
Powrót na górę strony