Dzień bez mandatu - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień bez mandatu

Data publikacji 25.07.2009

25 lipca został ogłoszony Dniem Bezpiecznego Kierowcy. W Dniu Św. Krzysztofa, patrona kierowców, Fundacja „Kierowca Bezpieczny”, Krzysztof Hołowczyc oraz Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura apelują o ostrożną i rozważną jazdę, aby wszystkim po polskich drogach podróżowało się bezpiecznie. Jak co roku, do tej akcji włączają się policjanci. Dziś niektórzy kierowcy w Olsztynie przecierali oczy ze zdziwienia, widząc we wspólnym patrolu policjantów i księdza.

Tradycyjnie już 25 lipca w Olsztynie, tak jak w innych polskich miastach, przeprowadzona została akcja „Dzień bez mandatu”, organizowana corocznie przy udziale Policji i MIVA Polska. Na drogi Olsztyna ruszyły patrole w niecodziennym składzie. Na rzecz bezpieczeństwa drogowego obok policjantów pracowali księża. Na olsztyńskiej ul. Sikorskiego kierowcy przecierali oczy ze zdziwienia. Ci, którzy byli kontrolowani i popełnili drobne wykroczenia, zamiast mandatu otrzymywali niecodzienne pouczenia – kazania od księdza Romana Dąbkowskiego. 25-letni kierowca forda mondeo z Warszawy, który przekroczył dozwoloną prędkość o 22 km/h, a jego pasażerowie jechali bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, 34-letni olsztynianin, który jechał swoim volvo 56 km za szybko, czy 34-letni kierowca bmw, który oprócz zbyt szybkiej jazdy nie miał dokumentów, otrzymali dodatkowo od duchownego „10 przykazań kierowcy”. Kontrolowani otrzymywali także gadżety związane z tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. odblaskowe kamizelki, przypominające o zachowaniu trzeźwości na drodze.

Wspólne patrole policjantów i księży to kolejny element działań zapobiegających wypadkom na drogach. Organizatorzy liczą na to, że kontrola tak niecodziennego patrolu na zawsze wpisze się w pamięć kierowców i pasażerów, a tym samym pozytywnie wpłynie na ich dalsze zachowanie na drogach i postępowanie wobec innych uczestników ruchu, a ich podróżom będą zawsze przyświecały słowa: „Nie będziesz egoistą na drodze” czy „Nie zabijaj – bądź trzeźwy”.

Systematyczne działania prowadzone przez warmińsko-mazurskich policjantów dotyczące ograniczenia liczby zdarzeń drogowych i ich ofiar przynoszą pożądane efekty. W I półroczu br. odnotowano spadek liczby wypadków drogowych o prawie 300 (I półrocze 2008 r. – 1087; I półrocze 2009 r. – 803), a co za tym idzie mniej ofiar śmiertelnych (odpowiednio 116 i 78) i rannych (1430 i 1038). O ponad 200 zmniejszyła się także liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierujących ( 3464 i 3245).

(źródło: KWP w Olsztynie)

 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony
Polska Policja