Zlikwidowano nielegalną przetwórnię oleju opałowego - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowano nielegalną przetwórnię oleju opałowego

Data publikacji 27.07.2009

Największą od kilku lat nielegalną przetwórnię oleju opałowego na olej napędowy zlikwidowano w Krakowie. Wspólna akcja policjantów z Małopolski i Śląska, a także celników z obu województw doprowadziła do zatrzymania 3 osób zamieszanych w ten proceder. Przestępcy w ten sposób mogli wprowadzić na rynek setki tysięcy litrów oszukanego paliwa.

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Krakowie prowadzący śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie przyznają, że przestępczy proceder sięga połowy 2008 roku. Firma, w której dochodziło do przestępstwa, działała leganie na rynku jako firma zajmująca się obrotem paliwem. Na posesji w okolicach krakowskiego placu targowego Rybitwy prowadzona była jednak całkiem inna działalność.

Za 4-metrowym murem była ogromna, profesjonalnie przygotowana i wyposażona przetwórnia oleju opałowego na olej napędowy. Stało tam 6 zbiorników na olej (każdy o pojemności około 120 tys. litrów). Olej opałowy przywożony do wytwórni wlewany był do zbiorników, gdzie następnie poprzez system filtrów, pozbawiany był barwnika i znacznika. W ostatnim zbiorniku był już produkt finalny, czyli odbarwiony olej opałowy sprzedawany jako olej napędowy.

Olej opałowy kupowany był leganie na północy Polski (m.in. w Olsztynie i Gdańsku). Stąd cysterny trafiały do przetwórni w Krakowie. Po oczyszczeniu, kolejne cysterny zabierały odbarwiony olej i sprzedawały go jako pełnowartościowy olej napędowy do małych stacji benzynowych na terenie całego kraju.

21 lipca policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą wraz z celnikami zatrzymali trzech mężczyzn - dwóch pracowników przetwórni oraz kierowcę cysterny. Podczas akcji na posesji zabezpieczono ponad 510 tys. litrów przerobionego oleju opałowego. Tylko ta partia spowodowała uszczuplenie podatku i akcyzy na kwotę 1 mln 134 tys. złotych.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa oraz uszczuplenia podatku VAT i akcyzy na szkodę Skarbu Państwa. Z uwagi na fakt, że olej opałowy jest tańszy niż olej napędowy szacuje się, że na skutek działania przestępców Skarb Państwa stracił miliony złotych.

(źródło: KWP w Krakowie)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja