Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadł międzynarodowy łącznik

Data publikacji 31.07.2009

Kolejna osoba należąca do międzynarodowej szajki przestępczej, działającej na terenie Małopolski i Śląska została zatrzymana. Grupa przemycała podrobione karty płatnicze i kredytowe z Ukrainy i na ich podstawie wyłudzała różnego rodzaju towar w polskich hipermarketach. Dzięki szybkiej akcji krakowskich policjantów przestępcom nie udało się zamontować "skimmera" na polskim bankomacie.

Grupa przestępcza działała od kilku miesięcy. W kręgu jej zainteresowań były duże markety przemysłowe i budowlane w Małopolsce i na Śląsku. Tutaj pojawiały się osoby z podrobionymi kartami kredytowymi. Wybierały towar ( np. pralkę, lodówkę, czy telewizor ) i płaciły kartą. Kupiony a raczej wyłudzony towar trafiał do dziupli koło Miechowa. Jak ustalili policjanci podrobione karty płatnicze były dostarczane na teren Polski z Ukrainy. Najprawdopodobniej tam też uzyskiwano dane na te karty za pomocą skimmera montowanego na bankomatach.

Krakowscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali do tej pory 7 osób – członków tej szajki. W ich ręce wpadł szef grupy, oraz dwóch głównych organizatorów, a także tzw. słupy czyli osoby, które za drobną opłatę kupowały na podstawie fałszywych kart towar w sklepie.

Wszyscy zatrzymani to obywatele polscy (przede wszystkim mieszkańcy Krakowa i okolic). Dla śledczych było jednak jasne, że grupa musi mieć kontakty z Ukrainą, skąd do Polski szły dane i podrobione karty. Ustalono, że takim międzynarodowym łącznikiem jest 40-letni obywatel Ukrainy. We współpracy ze strażą graniczną mężczyzna został zatrzymany na granicy w
w Medyce. Jak się okazało, oprócz kart dostarczył on grupie urządzenia skanujące ( skimmmer ) do kopiowania kodów z pasków magnetycznych kart płatniczych oraz czytnika wprowadzanych kodów PIN ) z polskich bankomatów.

Szacuje się, że grupa wyłudziła towar na setki tysięcy złotych.

Wszystkim zatrzymanym do tej pory osobom zostały przedstawione zarzuty podrabiania i wprowadzania do obiegu środków płatniczych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

(źródło: KWP w Krakowie)

 

Powrót na górę strony
Polska Policja