Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nastoletni pod wpływem

Data publikacji 08.08.2009

Alkohol to jedno z największych zagrożeń dla młodzieży podczas wakacji. Według danych Komendy Głównej Policji w 2008 roku ujawniono ponad 24 tys. przypadków nietrzeźwych małoletnich. To ponad dwa razy więcej niż 8 lat temu.

Skala problemu

W 2008 roku Policja doprowadziła do wytrzeźwienia (do pomieszczeń policyjnych i izb wytrzeźwień) 3150 niepełnoletnich osób, w tym 331 dziewcząt. Wakacje to okres szczególnego zagrożenia zjawiskiem alkoholizmu wśród młodzieży. Dzieci wymykają się spod opieki rodziców, czują swobodę i brak odpowiedzialności. Młodzi ludzie piją, bo chcą spróbować nowego, dopasować się do otoczenia, poczuć się bardziej dorośli, uciec od problemów, wyrazić swój bunt. Zjawisku picia sprzyja fakt, że nie każdy sprzedawca weryfikuje wiek kupującego alkohol. Niepełnoletni tłumaczą się sprzedawcom zostawieniem dowodu w domu, udają pełnoletniość, mówią, że kupują dla kogoś starszego, proszą o alkohol, czasem nawet grożą, żeby tylko go dostać. Sprzedawcy często ulegają. W 2008 roku policjanci sporządzili 343 wnioski do organów gminy o odebranie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, z czego prawie 60 % w związku z ujawnieniem sprzedaży lub podawania alkoholu niepełnoletnim. Policja stwierdziła ponad 2100 przestępstw z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, z czego ponad 1000 przestępstw dotyczyło zakazu sprzedaży lub podawania alkoholu niepełnoletnim.

Zagrożenie ze strony nietrzeźwych

Młodzież pod wpływem alkoholu jest zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Alkohol to jeden z podstawowych czynników kryminogennych. Już niewielka jego ilość może skłaniać małoletnich do zachowań nieodwracalnych w skutkach. W 2008 roku wśród przebadanych na obecność alkoholu ponad 17% niepełnoletnich sprawców czynów niedozwolonych było pod jego wpływem, stanowiło to ponad 3300 osób. Wśród przebadanych na obecność alkoholu małoletnich sprawców zabójstw 42% badanych stanowili nietrzeźwi, analogicznie 14% wśród sprawców bójek i pobić, 9% wśród sprawców uszkodzeń ciała, 8% wśród sprawców kradzieży cudzej rzeczy, 17% wśród sprawców rozbojów, kradzieży rozbójniczych i wymuszeń rozbójniczych i 31% wśród sprawców czynów przeciwko funkcjonariuszom publicznym.

Działania Policji

Policjanci podejmują na co dzień szereg działań mających na celu ograniczenie spożywania alkoholu przez osoby małoletnie. Działania informacyjne to jedna z podstaw. W lipcu 2009 roku ruszyła kampania edukacyjna Komendy Głównej Policji i Związku Browary Polskie pod hasłem „Pozory mylą, dowód nie”. Kampania obejmuje całą Polskę i potrwa przez całe wakacje. W ramach kampanii policjanci przypominają sprzedawcom o obowiązku sprawdzania wieku kupujących alkohol. Akcja ma na celu uświadomić, że dojrzały wygląd nie zawsze świadczy o dorosłości, ma skłonić do dokładnego sprawdzania dowodów tożsamości. Sprzedawcy muszą zdawać sobie sprawę, że powinni sprawdzać datę urodzenia umieszczoną w dowodzie. Od stycznia 2001 roku dowody osobiste wydawane są także osobom poniżej 18. roku życia i różnią się tylko datą ważności (wydawane są na 5 lat).

Kampania Komendy Głównej Policji i Związku Browary Polskie ma uświadomić sprzedawców, ale przede wszystkim społeczeństwo. Kodeks karny przewiduje karę grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2 dla tego, kto "rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju". Właściwa reakcja świadków sprzedaży alkoholu nieletnim jest podstawą zapobiegania zjawisku alkoholizmu wśród nastolatków. Policjanci liczą na sygnały ze strony społeczeństwa o punktach sprzedaży nieprzestrzegających zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Policja przypomina także rodzicom jak dużym zagrożeniem dla ich dzieci jest alkoholizm. Nigdy nie powinni częstować swojego dziecka alkoholem ani prosić o to, by nastolatek kupował dla nich napoje alkoholowe.

Kary

Policja prowadzi działania informacyjno-edukacyjne, ale także kontrolne i represyjne. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przewiduje kary dla tego, kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom. W artykule 43 ustawa przewiduje karę grzywny, możliwość przepadku napoju alkoholowego, chociażby nie był on własnością sprawcy, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.

W Policji obowiązuje specjalna procedura związana z ujawnieniem małoletniego pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze bezwzględnie zmierzają do ujawnienia źródła nabycia alkoholu przez osobę niepełnoletnią.

Irmina Kierat

"Pozory mylą, dowód nie"

Powrót na górę strony