Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Otrzymali prawie 100 zarzutów

Data publikacji 13.08.2009

9 osobom z grupy przestępczej, której głównym źródłem dochodu były kradzieże z włamaniem do samochodów znanych marek, prokurator okręgowy, wykorzystując materiał dowodowy zebrany przez policjantów z KWP w Gorzowie Wlkp., postawił blisko 100 zarzutów. W sądzie czeka już akt oskarżenia.

Szef grupy kierował podgrupami składającymi się z 2-3 osób, które kradły dla niego samochody. Organizował to w ten sposób, by członkowie poszczególnych podgrup wzajemnie się nie znali. Szef również zarządzał zbytem skradzionych aut.

Głównym źródłem ich dochodu były kradzieże z włamaniem do samochodów znanych marek, takich jak „Audi”, „Volkswagen” czy „Seat”, o średniej wartości około 25 tys. złotych. 32-letni szef grupy „zatrudniał” kilkanaście osób, które utrzymywały się z tego procederu. Członkowie grupy przestępczej zarabiali od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jedni samochody kradli, drudzy cięli je na części, inni sprzedawali skradzione mienie. Zdarzało się, że do legalizacji skradzionych samochodów przestępcy używali samochodów zza zachodniej granicy. Kupowali auta powypadkowe z dokumentami, a w tych skradzionych w Polsce przebijali numery.
Grupa działała na terenie województwa lubuskiego oraz województw dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Szef grupy znajduje się w areszcie od ponad roku. Jego „działalność” dotknęła ponad 60 właścicieli aut – część z nich została skradziona, cześć zaś, którymi przestępcy nie zdołali odjechać, została obrabowana lub uszkodzona. Straty oscylują wokół miliona złotych. Policjantom z KWP w Gorzowie Wlkp. udało się odzyskać 4 samochody o łącznej wartości 97 tys. złotych.

9 osobom z grupy zdołano postawić blisko 100 zarzutów za popełnione przestępstwa – czeka ich teraz proces karny. Proces obejmie także 8 osób spoza grupy, które również dopuściły się przestępstw kryminalnych. Inne osoby, poza wymienionymi wyżej, otrzymały już wyroki i grzywny w wyłączonych postępowaniach.

Wszystkim oskarżonym grożą surowe kary, części z nich w wysokości do 15 lat pozbawienia wolności

(źródło: KWP w Gorzowie Wlkp.)

Powrót na górę strony