Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Apelujemy o rozwagę na drogach

Data publikacji 14.08.2009

Przed nami kolejny w tym roku świąteczny weekend. Wielu kierowców wyruszy w trasy. Na drogach pojawi się więcej funkcjonariuszy, którzy będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, czy pasażerowie mają zapięte pasy, a także czy prowadzący auta są trzeźwi. Jednakże bezpieczeństwo na drogach w tym czasie w głównej mierze zależy od samych kierowców, dlatego apelujemy o rozwagę, a nade wszystko, by nie siadać za kółkiem pod wpływem alkoholu.

W czasie sierpniowego świątecznego weekendu należy spodziewać się wzmożonej kontroli na polskich drogach. Możemy także oczekiwać większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami, które – dokładnie mierząc prędkość i zapisując obraz – są doskonałym narzędziem w walce z piratami drogowymi.

Jednak nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. Ono w dużej mierze zależy od nas samych. Wzmożone kontrole policyjne mają nam tylko przypominać o tym, by nie szarżować na drogach. Do zachowań, które są najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych i których należałoby się najbardziej wystrzegać, zaliczyć należy rozwijanie nadmiernych prędkości, często niedostosowanych do warunków panujących na drodze, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych i „na trzeciego”, a także lekceważenie znaków i sygnałów drogowych.

Do wyobraźni najbardziej przemawiają liczby, dlatego warto uświadomić sobie, że co roku w wakacje w wypadkach samochodowych ginie około tysiąca osób. W zeszłym roku tylko w sierpniowy weekend w 561 wypadkach zginęło 56 osób, a 829 zostało rannych. Zatrzymano także blisko 2 tys. osób prowadzących samochody po spożyciu alkoholu.

Apelujemy do wszystkich kierowców o szczególną uwagę i zachowanie rozsądku na drogach, a przede wszystkim o niewsiadanie za kółko nawet po niewielkiej ilości alkoholu. Zaś wszystkim, którzy wybierają się w trasę przypominamy kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać przed wyjazdem:

  1. Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.
  2. Dokładnie zaplanować trasę podróży, uwzględniać prognozy pogody, korzystając z mapy aktualnych i prognozowanych warunków drogowych w Polsce (www.gddkia.gov.pl/article/serwis_dla_kierowcow/), oraz korzystać z atlasów samochodowych, planów miasta itp.
  3. Należy dostosować jazdę samochodem do warunków panujących na drodze.
  4. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!
  5. Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę.
  6. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu: na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
  7. Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
  8. Pamiętajmy – nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!
  9. Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii.

14 - 16.08.2009 DŁUGI SIERPNIOWY WEEKEND

 

Wypadki

Zabici

Ranni

Nietrzeźwi kierujący

14.08

 139

 12

 183

 474

15.08

 128

 8

 168

 613

16.08

 122

 14

 206

 690

Suma

389

33

558

1777

Agnieszka Kuczyńska

Powrót na górę strony