Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzany o zabójstwo w Berlinie zatrzymany

Data publikacji 27.08.2009

Policjanci z Komendy Głównej Policji zatrzymali poszukiwanego przez niemiecki sąd Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA) Nguyena D. 31-latek jest podejrzany o zabójstwo innego obywatela Wietnamu w maju tego roku w Berlinie. Mężczyzna wpadł w jednym z mieszkań w Warszawie.

Do policjantów z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji zgłosili się niemieccy koledzy z Berlina, by pomóc im w ustaleniu miejsca pobytu i zatrzymaniu 31-letniego obywatela Wietnamu, Nguyena D. Mężczyzna jest zamieszany w sprawę zabójstwa innego obywatela Wietnamu 20 maja 2009 roku. Istniało podejrzenie, że Nguyen D. ukrywa się poza granicami Niemiec, dlatego sąd wystawił za nim Europejski Nakaz Aresztowania.
Trop prowadził do Polski. Sprawą natychmiast zajęli się policjanci z Wydziału Poszukiwań i i Identyfikacji KGP. Do udziału w poszukiwaniach został włączony oficer łącznikowy z Niemiec. Dzięki współpracy obydwu stron, funkcjonariusze z KGP ustalili, że 31-latek ukrywa się w jednym z mieszkań przy Alei Wyzwolenia w Warszawie. Wtedy też objęli teren dyskretną obserwacją i przygotowali zasadzkę.

Nad ranem następnego dnia zauważyli wychodzącego z obserwowanego lokalu mężczyznę narodowości wietnamskiej. Postanowili go sprawdzić. Kiedy mężczyzna usłyszał słowo „Policja”, zaczął głośno krzyczeć po wietnamsku i szarpać się z funkcjonariuszami. W ten sposób chciał ostrzec swoich kompanów, którzy znajdowali się w mieszkaniu. Policjanci zadziałali instynktownie. Natychmiast obezwładnili mężczyznę i wkroczyli do środka. Zatrzymali kolejnych pięciu, wśród których był poszukiwany ENA Nguyen D. 31-latek próbował ukryć się w szafie. Jednak bezskutecznie i natychmiast został przewieziony do policyjnej jednostki.

Jak ustalili policjanci, 31-letni Nguyen D. uciekł do Polski, aby uniknąć kary. Ukrywając się przed organami ścigania, zmieniał wygląd i posługiwał się fałszywymi danymi.

W stosunku do Nguyena D. w ciągu kilku dni nastąpi procedura ekstradycyjna. Z kolei dwóch innych obywateli Wietnamu zostanie deportowanych, gdyż przebywali w naszym kraju nielegalnie.
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.04 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony