Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Firma z nielegalnym oprogramowaniem

Data publikacji 27.08.2009

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu od dłuższego czasu prowadzili działania wymierzone przeciwko osobom, zajmującym się piractwem komputerowym. Funkcjonariusze trafili na ślad firmy, która - posługując się nielegalnym oprogramowaniem komputerowym - projektowała urządzenia przemysłowe. Biegli sądowi z zakresu informatyki dokładnie zbadają zabezpieczony sprzęt. Straty, jakie ponieśli producenci oprogramowania, szacuje się na co najmniej 100 tysięcy złotych.

Z policyjnych ustaleń wynikało, że na terenie Szamotuł prowadzi działalność firma, której sprzęt komputerowy wyposażony jest w nielegalne oprogramowanie. Były to między innymi systemy operacyjne i pakiety biurowe a także oprogramowanie do projektowania maszyn, systemów elektrycznych i sterowania.

Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej postanowili dokładniej przyjrzeć się tej firmie. Potwierdzili uzyskane wcześniej informacje o działalności opartej na nielegalnym oprogramowaniu. Umożliwiło to podjęcie działań mających na celu ukrócenie procederu i zatrzymanie sprawców.

Jeden z oddziałów firmy mieścił się na terenie województwa śląskiego. W związku z tym funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu wraz z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach, ściśle współpracując z policjantami KWP w Katowicach, weszli do obydwu oddziałów, znajdujących się na terenie powiatu szamotulskiego i lublinieckiego. Podczas przeszukania zabezpieczonych zostało 8 twardych dysków i laptop. Już wstępne oględziny pozwoliły stwierdzić, że zainstalowane programy nie posiadają licencji.

Zabezpieczony sprzęt jest dokładnie sprawdzany przez biegłych sądowych z zakresu informatyki. Ich celem jest precyzyjne sprawdzenie programów. Wstępnie szacuje się, że producenci programów ponieśli straty rzędu co najmniej 100 tysięcy złotych.

Za kradzież własności intelektualnej grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Poznaniu)

Powrót na górę strony