Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne uderzenie w przestępczość finansową

Data publikacji 27.08.2009

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w Lesznie 45-letniego obywatela jednego z państw bloku wschodniego. Mężczyzna o pseudonimie „Borys” to kolejny przestępca ze zorganizowane grupy przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem wielomilionowych kredytów i leasingów z wielkopolskich banków. Grupa została rozbita jesienią ubiegłego roku. Oszuści wyłudzili od 2003 roku ponad 15 mln zł. Do tej pory zatrzymanych zostało 37 podejrzanych, którym przedstawiono 171 zarzutów. Na poczet przyszłych kar lub roszczeń zabezpieczono majątek o wartości 340 tys. zł.

Policjanci z CBŚ zatrzymali we wtorek na terenie Leszna kolejnego członka zorganizowanej grupy przestępczej, która od 2003 do 2007 roku wyłudziła z banków w Poznaniu, Lesznie, Jarocinie, Gostyniu, Pleszewie i innych wielkopolskich miastach wielomilionowe kredyty i leasingi. „Borys”, bo takim pseudonimem posługiwał się zatrzymany przestępca, sprawił niemały kłopot policyjnym śledczym. W prowadzonych przez policjantów analizach działania grupy pojawiał się ów tajemniczy człowiek, jednak trudno było ustalić, kim faktycznie jest. Przełom w identyfikacji „Borysa” przyniosły szczegółowe badania zdjęć, monitoringów i dokumentacyjnych zapisów. Został zatrzymany na ulicy podczas przygotowanej przez policjantów zasadzki.

45-letni przestępca posługiwał się kilkoma nazwiskami, na potwierdzenie których miał sfałszowane paszporty. Śledczy cały czas weryfikują te dane oraz ustalają, które z tych nazwisk wystąpiły w dokumentacjach przedstawianych w bankach, w których wyłudzone zostały kredyty. „Borys” był znaczącą postacią w przestępczej grupie. Pilnował, aby osoby w gangu odpowiedzialne za poszczególne elementy bankowych wyłudzeń „dobrze” wykonały swoje zadanie.

Pierwsze zatrzymania członków tej przestępczej grupy rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Wśród nich był kierownik jednego z oddziałów banku. Mężczyzna ten miał bogatą wiedzę o procedurach bankowych i pomagał w przygotowaniu oraz finalizowaniu kredytów. Pozostałe osoby to właściciele firm, księgowy, pośrednik kredytowy i rzeczoznawcy.

W ręce śledczych wpadł wówczas domniemany szef gangu Leszek M. z Gostynia. On oraz jego najbliżsi współpracownicy mieli wiedzę na temat dokumentacji i procedur obowiązujących w instytucjach udzielających kredytów. Mieli także w tych instytucjach niezbędne kontakty. Kolejni członkowie grupy zajmowali się fałszowaniem i kompletowaniem dokumentów. Inna wtajemniczona osoba zajmowała się werbowaniem podstawionych kredytobiorców, tzw. słupów. Byli to przede wszystkim bezrobotni, którzy za kilkaset złotych czy też butelkę wódki byli gotowi „załatwić” finansowy przekręt. Po przyznaniu kredytu odbierali gotówkę i oddawali swoim mocodawcom. Zdarzało się również, że członkowie gangu „na siebie” przygotowywali dokumenty dla banku. Oczywiście odpowiednio spreparowane. Dotyczyło to między innymi wyłudzenia kredytu na zakup bardzo drogich samochodów.

Przestępcza machina wyłudzeń z banków kredytów i leasingów opierała się na fałszywych dokumentach o zatrudnieniu, osiąganych dochodach, operatach szacunkowych oraz wycenach nieruchomości. Przestępcy wyłudzili z banków na terenie Wielkopolski kilkadziesiąt kredytów opiewających jednorazowo na kwoty o kilku tysięcy nawet do 2 milionów zł. Do spektakularnych „przekrętów” należało wyłudzenie dwumilionowego kredytu na zakup jednorodzinnego domu, w rzeczywistości wartego 200 tys. zł. Otrzymana nadwyżka pozostała w rękach oszustów do podziału.

Dotychczas zatrzymano 37 osób, którym postawiono łącznie ponad 171 zarzutów. Osoby te będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, korupcję, fałszerstwa dokumentów oraz wyłudzenie z banków i firm co najmniej 15 milionów złotych. Na poczet przyszłych kar lub roszczeń zabezpieczono majątek przestępców o wartości 340 tys. zł.

Za te przestępstwa grozi do 10 lat więzienia oraz wysokie kary finansowe.

(źródło: KWP w Poznaniu)

 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.23 MB)

Powrót na górę strony