Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zbyt wiele komputerów w Policji?

Data publikacji 28.08.2009

Polska Policja dysponuje obecnie ponad 55 tysiącami komputerów, co - biorąc pod uwagę liczebność tej formacji - stawia ją w czołówce najbardziej nasyconych tym sprzętem policji europejskich. Czy tak dużą liczbę kupowanych w ostatnich latach komputerów rozdzielono właściwie na jednostki Policji - to ustali analiza zlecona przez Komendanta Głównego Policji.

Jeszcze kilkanaście lat temu były rzadkością, dziś praktycznie wykorzystywane są przez policję na każdym stanowisku. Mowa o komputerach.  Pomagają w skomplikowanych analizach kryminalnych, badaniach laboratoryjnych, sprawdzeniach w policyjnych bazach danych, tworzeniu policyjnych stron internetowych, skróceniu obiegu korespondencji, czy też stworzeniu dokumentacji do prowadzonego postępowania.  Są w jednostkach Policji, w radiowozach, coraz częściej mają je przy sobie funkcjonariusze patrolujący ulice. Obecnie polska Policja ma łącznie 55 746 komputerów, w tym: 28 590 komputerów PC, 7496 laptopów oraz 19 660 stanowisk dostępowych. Nasycenie komputerami (średnio: 1 na 2 funkcjonariuszy) jest wyższe niż w  chociażby w Niemczech i wielu innych krajach europejskich. 

Dodać do tego trzeba mobilne terminale przenośne, w które w ostatnich latach wyposażono policjantów. Służą one do szybszej weryfikacji danych osoby zatrzymanej, znacznie usprawniają pracę funkcjonariuszy w terenie. Łącznie do dyspozycji policjantów jest 14 281 terminale mobilnych, w tym 2 200 przewoźnych i 12 081 noszonych.

Mimo tak dużej liczby sprzętu informatycznego, co pewien czas pojawiają się głosy, że jest go zbyt mało, że są jednostki, w których brakuje komputerów. Biorąc pod uwagę powyższe liczby, trudno jest twierdzić, że są one niewystarczające. Pytanie tylko, czy ich podział na poszczególne jednostki został dokonany właściwie? Odpowiedzi na nie z pewnością dostarczy analiza, jaką zlecił Komendant Główny Policji. Wówczas będziemy dokładnie wiedzieć, w których jednostkach i na jakim szczeblu ich brakuje, a gdzie jest ich za dużo.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony