Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 31.08.2009

1 września ponownie zabrzmi dzwonek w szkole. W okolicach szkół i na drogach dojazdowych do nich pojawią się dzieci, które w grupach lub pojedynczo będą korzystać z jezdni, przejść dla pieszych, poboczy. Droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu każdego ucznia, aż do następnych wakacji. Pamiętajmy, że droga ta powinna być bezpieczna !

Przez pierwsze dwa tygodnie września Policja prowadzić będzie ogólnopolskie działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Jak co roku, w rejonach szkół służbę pełnić będą policjanci, czuwający nad bezpieczeństwem najmłodszych w drodze do i ze szkoły. Funkcjonariusze będą nadzorowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych i rowerzystów.

Tradycyjnie już Policja dokona przeglądu dróg (ulic), między innymi pod kątem prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, takich jak sygnalizatory czy barierki zabezpieczające chodniki w rejonach placówek wychowawczo-oświatowych (wnioski z lustracji zostaną przekazane właściwym organom). Przewoźnicy powinni się spodziewać nasilonych kontroli autobusów oraz innych pojazdów przystosowanych do przewozu dzieci do szkół.

W 2008 roku w grupie wiekowej 7-14 lat śmierć w wypadkach poniosło 94 dzieci, a 4241 zostało rannych. Jeszcze więcej ofiar odnotowano wśród młodzieży szkolnej w wieku 15-17 lat – 185 ofiar śmiertelnych i 3671 rannych. Dzieci najczęściej ulegają wypadkom na obszarze zabudowanych w ciągu dnia lub wczesnym wieczorem. Wypadki te mają miejsce zarówno w miastach, jak i bardzo małych miejscowościach. Najbardziej zagrożone są dzieci w dużych aglomeracjach, gdzie wciąż rosnąca liczba pojazdów sprawia, że przejście na drugą stronę ulicy jest nierzadko prawdziwym wyzwaniem. Z kolei w niewielkich miejscowościach, o małym natężeniu ruchu, dzieci nie dostrzegają zagrożeń, bo rzadziej się z nimi stykają, nie są na nie dostatecznie wyczulone, a takie uśpienie uwagi może być bardzo niebezpieczne.

Bardzo ważnym elementem akcji „Bezpieczna Droga do Szkoły” jest udział policjantów w pierwszych lekcjach wychowania komunikacyjnego. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest również doświadczenie funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych, a nawet wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie ich szkoły. Spotkania są także okazją do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, jak choćby kodeksów młodego rowerzysty czy elementów odblaskowych.

Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny, ale także kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci nie zawsze przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego.

Apelujemy więc:
• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!
• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!
• Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!
Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

Ofiary wypadków drogowych w wieku 0-17 lat w latach 2005-2008

Grupy wieku
Zabici
Ranni
Zabici
Ranni
Zabici
Ranni
Zabici
   Ranni
2005
2006
2007
2008
0-6 lat
59
1 526
50
1 446
59
1 480
49
1 512
7-14 lat
114
4 565
101
4 311
97
4 274
94
4 241
15-17 lat
165
3 388
149
3 156
180
3 527
185
3 671

Film Spot Policji Dolnośląskiej


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Spot Policji Dolnośląskiej (format flv - rozmiar 5.75 MB)

Film Briefing Biura Ruchu Drogowego KGP


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Briefing Biura Ruchu Drogowego KGP (format flv - rozmiar 10.04 MB)

Nagranie audio podinsp. A. Konieczny - Biuro Ruchu Drogowego KGP

Pobierz plik podinsp. A. Konieczny - Biuro Ruchu Drogowego KGP (format mp3 - rozmiar 3.11 MB)

Powrót na górę strony