Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za kradzież trakcji

Data publikacji 01.09.2009

Mazowieccy policjanci, współpracując z Prokuraturą Okręgową w Ostrołęce, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która trudniła się kradzieżą miedzianych linek nośnych z trakcji elektrycznych nad torami kolejowymi. Zatrzymano łącznie osiem osób, z których pięć sąd tymczasowo aresztował na 3 miesiące. Szajka odpowie teraz nie tylko za kradzież, ale również za sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, za co grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Działania policjantów pozwoliły na zatrzymanie na gorącym uczynku przestępstwa organizatorów i wykonawców tego procederu: sześciu mężczyzn i dwie kobiety. Członkowie grupy kradli miedziane linki nośne, niszcząc trakcję elektryczną nad torami kolejowymi. Kradzież ta stwarzała nie tylko bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu kolejowym, ale również powodowała ogromne straty dla kolei. Utrudnienia w ruchu pociągów trwały nawet do kilkudziesięciu godzin.

Według ustaleń policjantów szajka działała na terenie całego kraju, dokonując zniszczeń wielu trakcji. Do zatrzymania doszło na terenie województwa łódzkiego. W działaniach uczestniczyli policjanci z Ostrołęki oraz z Radomia, Płocka i Ciechanowa. Policjanci do akcji przystąpili w nocy w powiecie łęczyckim. W zatrzymanym fordzie mondeo, którym jechały dwie osoby, znajdowało się około 850 kg pociętego drutu miedzianego, który pochodził z kradzieży w powiecie poddębickim. Prawie równocześnie w powiecie łowickim policjanci zatrzymali audi A-6, w którym dwaj mężczyźni przewozili złodziejskie akcesoria: nożyce do cięcia drutów zaopatrzone w zaizolowane bambusowe przedłużki, rękawice gumowe, specjalne ubrania i buty ochronne.

Dalsze czynności policjantów doprowadziły do zatrzymania pozostałych osób uwikłanych w ten przestępczy proceder, w tym kobietę, która zajmowała się paserstwem, tzn. odbierała skradziony drut. Wszyscy są mieszkańcami powiatu wyszkowskiego.

Szajka odpowie teraz nie tylko za kradzież, ale również za sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, za co grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce wobec pięciu osób sąd zastosował areszt tymczasowy na trzy miesiące. Wobec trzech kolejnych zatrzymanych (w tym dwóch kobiet) zastosowano dozory policyjne, z zakazem opuszczania kraju. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono łącznie pięć pojazdów oraz jeden motocykl.

(źródło: KWP w Radomiu)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.97 MB)

Powrót na górę strony