Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stadionowi chuligani staną przed sądem

Data publikacji 03.09.2009

Kolejna grupa stadionowych chuliganów, uczestników burd w dniu przemyskich derbów w marcu tego roku, stanie przed sądem. To nie koniec policyjnych działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w mieście. Policjanci robią wszystko, aby żaden z uczestników zamieszek nie został bezkarny.

Do Sądu Rejonowego w Przemyślu wpłynął akt oskarżenia przeciwko 31 chuliganom. To dalszy ciąg postępowań karnych, które rozpoczęto po zamieszkach w marcu tego roku. W dniu przemyskich derbów, kibice nie zostali wpuszczeni na stadion, co miało być pretekstem do wywołania burd na ulicach miasta. Dwie kilkusetosobowe grupy chuliganów próbowały doprowadzić do konfrontacji między sobą. Na ich drodze stanęli policjanci. Agresja została skierowana w stronę funkcjonariuszy, na których posypały się kamienie i inne niebezpieczne przedmioty.

W czasie zamieszek zatrzymano 116 osób, w tym 35 nieletnich. Od tej chwili policjanci gromadzili dokumentację pozwalającą na doprowadzenie zatrzymanych chuliganów przed oblicze sądu. W tym samym czasie prowadzono działania mające na celu zidentyfikowanie i zatrzymanie pozostałych uczestników burd. Od pierwszego dnia policjantom pomagali mieszkańcy
Przemyśla, dostarczając do komendy liczne zdjęcia i filmy, na których utrwalono chuliganów.

Kilkadziesiąt godzin od zdarzenia, przed sądem w trybie przyspieszonym, stanęła pierwsza grupa chuliganów. Sąd rozpatrzył 126 spraw o wykroczenia, polegające głównie na zakłócaniu porządku i braniu udziału w zbiegowisku pomimo wezwań do jego opuszczenia. Poza karami aresztu i grzywny, wobec sprawców sąd orzekł także zakazy stadionowe, najdłuższe na okres 4 lat. Do sądów rodzinnych przesłano dokumentację dotyczącą popełnienia czynów karalnych przez 35 nieletnich.

Policjanci szczegółowo analizowali zebrane po derbach dowody. Rosła liczba osób rozpoznanych na zdjęciach i filmach. Zatrzymywano kolejnych sprawców, pojawiały się następne zarzuty. Ujawniono jeszcze 9 nieletnich uczestników tego zdarzenia. Ich sprawami zajmie się sąd rodzinny.

Analizując akta sprawy policjanci ujawnili także inne przestępstwa. Okazało się, że kilku kibiców nie zastosowało się do wyroków sądu, nie stawiając się w komendzie Policji w czasie trwania masowych imprez sportowych.

W ostatnich dniach sierpnia do Sądu Rejonowego w Przemyślu trafił akt oskarżenia przeciwko 31 uczestnikom marcowych zadym. Większość z nich odpowie za udział w zbiegowisku, którego uczestnicy dopuścili się zamachu na osoby i mienie. Część podejrzanych wyraziła chęć dobrowolnego poddania się karze.

Wyroki, jakie zapadną w tej sprawie nie będą ostatnimi. Prowadzone są postępowania w sprawach czynnej napaści na policjantów, czynnego udziału w zbiegowisku oraz uszkodzenia mienia. W tych sprawach, zarzuty popełnienia przestępstw usłyszało 37 osób.

(źródło: KWP w Rzeszowie)

 

Powrót na górę strony