Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W walce z narkobiznesem

Data publikacji 03.09.2009

Policjanci codziennie walczą z przestępczością narkotykową i wszelkimi jej przejawami, zatrzymują dilerów i likwidują nielegalne plantacje narkotyków. Tym razem w Szczecinie zatrzymali 5 osób podejrzewanych o handel i posiadanie znacznych ilości narkotyków, kolejnych 8 zatrzymali stołeczni policjanci w Pruszkowie, 2 w Tarczynie, a 4 we Wrocławiu. W Tarczynie zlikwidowali także nielegalną plantację konopi indyjskich.

Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie już od paru miesięcy pracowali nad tą sprawą. Wszystko zaczęło się od jednej wydawało by się nic nie znaczącej informacji. Każda taka informacja jest sprawdzana i analizowana pod kątem czy są w niej prawdziwe dane. Tak też było i tym razem. Policjant zajmujący się tą sprawą zaczął pogłębiać wiedzę. Zbierając kolejne dane do sprawy funkcjonariusz zaczął zawężać grono osób, które w proceder handlu narkotykami mogą być zamieszane.

Zapadała decyzja o realizacji sprawy. W ciągu dwóch dni funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie wspierani przez kryminalnych z komisariatu na szczecińskim Niebuszewie i z komisariatu Policji Szczecin Nad Odrą zatrzymali 5 osób.

Wszystkie zatrzymania miały miejsce przed mieszkaniami, w których osoby te przebywały. Było to podyktowane względami bezpieczeństwa, policjanci obawiali się także, że może dojść do ewentualnego zatarcia śladów i zniszczenia dowodów, które w mieszkaniach tych mogły się znajdować.

Zaraz po zatrzymaniach funkcjonariusze weszli do mieszkań tych osób. Do przeszukania użyli psa wyszkolonego do wyszukiwania środków odurzających. W 5 mieszkaniach znaleźli w sumie ponad 5 kilogramów narkotyków. Z czego prawie 1700 gramów to susz roślinny, a prawie 3700 gramów to amfetamina. Ponadto w trakcie przeszukania kryminalni znaleźli jeszcze 267 tabletek ekstazy. Poza narkotykami w mieszkaniach tych były elektroniczne wagi, woreczki strunowe, tzw. młynki do rozdrabniania narkotyków oraz amunicja. Szacunkowa wartość zabezpieczonych narkotyków to ponad 200 tys. zł. Taką ilości środków odurzających można podzielić na prawie 10 tys. działek.

Policjanci w trakcie czynności zabezpieczyli mienie na kwotę ponad 20 tys. zł. Wobec trzech z nich wystąpiono do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztu. Prokuratorzy po zapoznaniu się z materiałem dowodowym i po wykonaniu czynności z zatrzymanymi do wniosków się przychylili a sędzia prowadzący posiedzenie zdecydował, że trójka z nich najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Jedna z zatrzymanych osób po przesłuchaniu została zwolniona a ostatnia pozostaje pod policyjnym dozorem.

Zarzuty jakie usłyszeli zatrzymani to posiadanie znacznej ilości narkotyków, handel nimi, jak też posiadanie amunicji bez zezwolenia oraz kierowanie pojazdem po użyciu środków odurzających.

Jest to jedna z największych ilości narkotyków zabezpieczonych w tym roku przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Dzięki tej realizacji na szczeciński rynek nie trafi prawie 10 tys. działek narkotyków.

(źródło: KWP w Szczecinie)

 

Również stołeczni policjanci podjęli działania przeciwko handlarzom narkotyków. Dziś o 6 rano 14 grup realizacyjnych złożonych min. z policjantów wydziału kryminalnego i funkcjonariuszy wydziału ds. przestępczości narkotykowej weszło jednocześnie do 11 posesji w Pruszkowie i Brwinowie. Łącznie zatrzymano 8 osób w wieku od 18 do 23 lat oraz dwóch 14-latków.

Pięciu z nich usłyszało zarzuty, trzech jest pod dozorem policyjnym a wobec dwóch zapadnie decyzja o zastosowaniu tymczasowego aresztowania. Sprawą dwóch nieletnich zajmie się sąd rodzinny. Policjanci pod nadzorem prokuratury rejonowej w Pruszkowie prowadzą postępowanie w sprawie udzielania i sprzedaży narkotyków. Wszystko wskazuje na to, że środki odurzające trafiały do nieletnich.

Poza zatrzymywaniem osób mających związek z środkami odurzającymi równie ważnym ogniwem pracy policjantów jest znajdowanie i eliminowanie samych narkotyków. Każda zabezpieczona przez funkcjonariuszy, najmniejsza nawet działka nigdy więcej nie trafi już na rynek.

Działania funkcjonariuszy z komisariatu w Tarczynie pozwoliły ujawnić i zlikwidować plantację konopi indyjskich. Tym razem zlokalizowana przez nich uprawa miała powierzchnię kilkunastu metrów kwadratowych. Rosły na niej 54 rośliny dwumetrowej wysokości. Ujawnione konopie już nadawały się do zbioru. Działka, na której rosły była położona w zaciszu wiejskiej zieleni, na terenie gminy Tarczyn.

Funkcjonariusze błyskawicznie podjęli czynności zmierzające do ustalenia właściciela działki, na której zlokalizowana była plantacja konopi. Kryminalni do sprawy zatrzymali dwóch mężczyzn 61-letniego George F.M. ob. Szwajcarii i 46-letniego Andrzeja B. Zatrzymani mężczyźni najprawdopodobniej będą odpowiadać za uprawę narkotyków.

Dzięki pracy policjantów na rynek nie trafi marihuana, która miała powstać z rosnących tam roślin. Rośliny zostaną poddane ekspertyzie, a następnie zniszczone.

(źródło: KSP)


Każdego dnia w całym kraju policjanci zatrzymują wiele osób podejrzanych o posiadanie i handel narkotykami. Tym razem wrocławscy policjanci zatrzymali czterech mężczyzn, w wieku od 19 do 22 lat, podejrzanych o posiadanie środków odurzających. Około godziny 21.35 na jednym z osiedli na terenie dzielnicy Fabryczna policjanci zauważyli samochód osobowy, który podjechał do stojącego w pobliżu mężczyzny. W samochodzie znajdowało się trzech mężczyzn. Podczas kontroli tego pojazdu, jeden z pasażerów wyrzucił przez okno jakiś pakunek. Jak się okazało, były to narkotyki - blisko 230 porcji marihuany. Ponadto w samochodzie znaleziono jeszcze kilka porcji amfetaminy. Kierowca tego samochodu, 19-letni mężczyzna znajdował się pod wpływem środków odurzających. Obecnie wyjaśniane są okoliczności tej sprawy.

Za posiadanie narkotyków grozi odpowiedzialność karna pozbawienia wolności do lat trzech.

(źródło: KWP we Wrocławiu)


Film KWP Szczecin

  • fot.KSP
  • fot.KSP

Film Film KWP w Szczecinie

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Film KWP w Szczecinie (format flv - rozmiar 3.9 MB)

Powrót na górę strony