Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ uderzyło w przestępczość tytoniową

Data publikacji 03.09.2009

Policjanci CBŚ zlikwidowali nielegalną linię produkcyjną wyrobów tytoniowych. Funkcjonariusze przechwycili ponad 2 miliony papierosów, 2 tony tytoniu oraz komponenty do dalszej produkcji. W sprawie zatrzymano 5 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów i ich dystrybucją. Sprawcom grozi nawet do 15 lat więzienia.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się nielegalną produkcją papierosów i ich dystrybucją. Nad tą sprawą funkcjonariusze pracowali już od dłuższego czasu. Choć grupa za wszelką cenę starała się zacierać ślady swojej przestępczej działalności, policjanci zlokalizowali miejsce, gdzie produkowano nielegalnie wyroby tytoniowe, podrabiając oryginalne papierosy jednej z marek. Sprawcy na paczkach umieszczali napisy w języku rosyjskim, co w razie wpadki miało zmylić trop, sugerując organom ścigania, że papierosy pochodzą z przemytu zza wschodniej granicy.

Po zgromadzeniu odpowiedniego materiału i zlokalizowaniu miejsca produkcji, policjanci przeprowadzili realizację. Wkroczyli na teren posesji w jednej z miejscowości w gminie Oborniki Śląskie. Funkcjonariusze weszli do pomieszczeń gospodarczych, w momencie, gdy odbywała się tam właśnie produkcja. Kompletnie zaskoczeni członkowie grupy przestępczej próbowali uciekać, jednak bezskutecznie.

Na miejscu, w kilku pomieszczeniach, zabezpieczono kompletną linię produkcyjną, która – według przedstawiciela producenta oryginalnych papierosów – jest najnowocześniejszą linią zlikwidowaną do tej pory przez policjantów w Polsce. Funkcjonariusze przechwycili także ponad 2 miliony wyprodukowanych tam papierosów o wartości ponad miliona złotych, dwie tony tytoniu, z którego miały być wyprodukowane kolejne partie towaru oraz bibułę, filtry, znaki akcyzy i inne komponenty służące do produkcji wyrobów tytoniowych. Na policyjny parking trafiły też samochody, którymi wyprodukowany towar był wywożony.

W wyniku przeprowadzonej realizacji policjanci zatrzymali 5 osób (4 mężczyzn i kobietę) w wieku od 20 - 60 lat. Wszyscy są mieszkańcami powiatu wrocławskiego. Czterech z zatrzymanych już zostało tymczasowo aresztowanych. Wszystkim podejrzanym za przestępstwa, których się dopuścili, w zależności od roli w nielegalnym procederze, grozi kara nawet do 15 lat więzienia.

(źródło: KWP we Wrocławiu)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 5.69 MB)

Powrót na górę strony