Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni fałszerze euro w rękach policji

Data publikacji 04.09.2009

27 osób zatrzymanych to efekt policyjnych działań przeprowadzonych na terenie kilku województw, w związku ze śledztwem dotyczącym międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się rozprowadzaniem fałszywych banknotów euro. Łącznie w tej sprawie do chwili obecnej zatrzymano 66 osób. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.

Wczorajsze zatrzymania są wynikiem śledztwa, które zostało wszczęte przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie w 2008 roku. Jeszcze w 2007 roku funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego wpadli na ślad zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obiegu fałszywych banknotów euro na ogromną skalę. Z uwagi na to, że grupa działała na terenie kilkunastu państw unijnych do jej rozbicia i zatrzymania przestępców zaangażowano grupę kilkudziesięciu policjantów w tym policjantów z Europejskiego Biura Policji (EUROPOL) ściśle współpracujących z śledczymi z Prokuratury Okręgowej w Lublinie, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Do pierwszych zatrzymań doszło na początku kwietnia b.r. Wtedy policyjni antyterroryści weszli do kilku mieszkań głównie na terenie województwa lubelskiego i zatrzymali 27 osób.

Dzięki wymianie informacji i ścisłej współpracy śledczych, policjanci z Centralnego Biura Śledczego wspierani przez funkcjonariuszy z Biura Operacji Antyterrorystycznych, wczoraj rano weszli jednocześnie do kilkunastu mieszkań na terenie czterech województw. Łącznie zatrzymali 27 osób. W dwóch przypadkach podejrzani próbowali uciekać. Jeden z nich wsiadł do samochodu i próbował odjechać. Policjanci podczas pościgu wybili szybę i uniemożliwili dalsza jazdę. Drugi mężczyzna na widok policjantów podjął próbę ucieczki pieszo. Po kilkunastu metrach został zatrzymany. Policjanci zabezpieczyli dwa samochody. Członkowie grupy zajmowali się wprowadzaniem fałszywych banknotów euro na ogromna skalę. Policja szacuje, że wprowadzili do obiegu na terenie UE co najmniej 3 miliony euro. Jak ustalili śledczy, banknoty były podrabiane metodą poligraficzną w bardzo wysokiej jakości i są to głównie banknoty o nominałach 50 i 100 euro. Z informacji przekazanych przez Europejski Bank Centralny wynika, że nastąpił znaczący wzrost w obiegu banknotów o nominale 50 euro. To pierwsze śledztwo prowadzone w sprawie grupy, która na terenie Unii Europejskiej działała na tak szeroką skalę.

Dokładne rozpracowanie grupy pozwoliło na ustalenie jej liczebności. W tej sprawie policjanci zabezpieczyli należące do jej członków samochody, nieruchomości i pieniądze o łącznej wartości 300 tysięcy złotych. Za wprowadzenie do obiegu fałszywych banknotów grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. To druga realizacja w tym śledztwie. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(źródło: KWP w Lublinie, KWP we Wrocławiu)

Film Zatrzymanie podejrzanego - Wrocław

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymanie podejrzanego - Wrocław (format flv - rozmiar 2.52 MB)

Powrót na górę strony