Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seminarium w Münster w ramach projektu LIFESAVER

Data publikacji 07.09.2009

W dniach 29 września – 4 sierpnia br. w ramach projektu LIFESAVER (komponent 4 - WP4) policjanci ruchu drogowego z Ostrołęki, Płońska i Gdańska brali udział w seminarium skierowanym do policjantów ruchu drogowego z 20 państw europejskich.

Podczas seminarium omawiano najważniejsze kwestie dotyczące m.in. bezpieczeństwa na drogach Europy, najważniejszych problemów policji ruchu drogowego w różnych państwach, metod zabezpieczania miejsc wypadków drogowych, czy np. profilowania kierowców tzw. wysokiego ryzyka.

Omawiano przyczyny najtragiczniejszych zdarzeń na drogach Europy, jakimi są tzw. trzej zabójcy: prędkość, jazda po alkoholu oraz jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Dyskutowano na temat najskuteczniejszych metod poprawy stanu bezpieczeństwa na drogach - zwłaszcza wobec nowych zagrożeń, jakimi są młodzi kierowcy, zmęczenie za kierownicą, osoby starsze, motocykliści, kierowcy ciężarówek. Przedstawiono zalety systemu automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych ANPR (Automatic Number Plate Recognition system) oraz problemy, z jakimi borykają się kraje, w których ten system już funkcjonuje.

Polscy policjanci, wspólnie z policjantami z Holandii, funkcjonariuszami służb celnych i sanitarnych, brali udział w działaniach kontrolnych na drogach Północnej Nadrenii – Westfalii.

- Podczas działań mieliśmy okazję wspólnie z niemiecką policjantką patrolować autostradę A1 najnowszym BMW wyposażonym w videorejestrator – mówi nadkom. Michał Kocot. – Ładne auto, ładna policjantka i na dodatek … świetnie mówiła po polsku – dodaje. Gosia, bo o niej mowa urodziła się w Polsce. Jej mąż też pracuje w niemieckiej drogówce, a wujek – także policjant - jeździ videorejestratorem … w Polsce.

Polscy policjanci brali również udział w kontrolach polskich kierowców wykonujących międzynarodowy przewóz rzeczy.

Bardzo istotnym elementem seminarium była także wymiana doświadczeń oraz tzw. dobrych praktyk pomiędzy służbami policyjnymi poszczególnych państw europejskich, związanych m.in. z podziałem odpowiedzialności za bezpieczeństwo na drogach, taktyką sprawowania nadzoru nad ruchem drogowym oraz działań z zakresu profilaktyki bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Powrót na górę strony