KGP: Stypendia dla dzieci osieroconych przez policjantów
Dzieci osierocone przez policjantów poległych na służbie będą miały fundowane, z budżetu policji, stypendia z przeznaczeniem na kształcenie. Pomoc materialna zostanie przyznana uczniom szkół ponadgimnazjalnych, aż do czasu ukończenia studiów. Zakłada to projekt nowelizacji ustawy o Policji, przygotowywany w KGP pod nadzorem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Podkom. Piotr Molak (1955-1996) z Wydziału AT KSP. Prześwietlał urządzeniem rentgenowskim bombę podłożoną na stacji benzynowej - wtedy nastąpiła eksplozja.
Mł. asp. Dariusz Dąbrowski (1968-2000) z KPP w Iławie. Podczas pościgu za kłusownikami, załamał się pod nim lód.
Sierż. Piotr Dulkiewicz (1976-2001) z KMP w Toruniu. Zginął w nurtach rzeki, ratując tonącego.
Podkom. Mirosław Żak (1959-2002) z KPP w Piasecznie. Poniósł śmierć w walce z przestępcami w podwarszawskich Parolach.
Mł. asp. Marek Cekała (1969-2002) z KWP w Olsztynie. Zginął w Mikołajkach, ścigając sprawców zabójstwa.
Sierż. Grzegorz Załoga (1980-2003) z KPP w Będzinie. Śmiertelnie postrzelony podczas pościgu za bandytami, którzy włamali się do prywatnego mieszkania.
Z wstępnych szacunków wynika, że stypendia, w wysokości określonej w rozporządzeniu przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - od 500 do 900 złotych w zależności od poziomu edukacji (średni, wyższy zawodowy, wyższy magisterski) byłyby przeznaczone dla około 60 dzieci.
- Pieniądze na stypendia to, jak szacujemy, niecały milion złotych rocznie. Niedawno zyskaliśmy 30 milionów złotych, które co roku z dziwnych powodów wypłacano emerytom milicyjnym jako równoważnik na remont mieszkania, pomimo tego, że ustawa daje prawo do takiego równoważnika tylko policjantom. Teraz te pieniądze trafią do policjantów i ich rodzin. Pozwoli to w roku 2006 podnieść ponad dwukrotnie wysokość nagród dla funkcjonariuszy oraz z 1/30 tej kwoty sfinansować pomoc stypendialną dla dzieci osierocone przez policjantów, którzy zginęli na służbie - poinformował Komendant Główny Policji Marek Bieńkowski.
Uwaga! Każdy rozliczający się z podatku dochodowego za rok 2005 może jeden procent kwoty, którą ma oddać fiskusowi, przekazać na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Stało się to możliwe, gdyż fundacja została właśnie zarejestrowana (nr KRS 0000101309) jako organizacja pożytku publicznego.
Prezes Zarządu Fundacji Irena Zając dziękuje za pamięć o rodzinach poległych policjantów |
"Aby przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, najpierw należy obliczyć należny za 2005 r. podatek dochodowy. Następnie wyliczyć, ile wynosi jeden procent tej kwoty. Tę właśnie sumę wpłacamy, za pośrednictwem banku lub poczty, na konto takiej organizacji.
Wypełniając zeznanie roczne (PIT), w odpowiedniej rubryce wpisujemy sumę, którą przekazaliśmy. Należy pamiętać, że zaokrąglamy ją do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Dzięki odpisom na rzecz organizacji pożytku publicznego pomniejszony zostaje podatek i, jeżeli wychodzi nam nadpłata, wtedy urząd skarbowy dolicza do niej kwotę 1 proc., jeżeli mamy niedopłatę, to pomniejsza ją o 1 procent.
Zmniejszenie podatku nastąpi wtedy, gdy wpłata na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonana została od 1 maja do 31 grudnia 2005 r. oraz od stycznia 2006 r. do dnia złożenia zeznania podatkowego za rok 2005, nie później jednak niż do 30 kwietnia 2006 r.
Należy pamiętać, że 1-procentowe zmniejszenie podatku z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego stosuje się, jeśli dokonane wpłaty nie zostały odliczone od dochodu jako darowizna lub od podatku - na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych".
Krzysztof Płatek wicedyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
dla miesięcznika "Policja 997"
Pieniądze na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach
można wpłacać na konto nr:
PKO BP SA O/Warszawa
74 1020 1068 0000 1802 0059 9167