Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oficer łącznikowy a współpraca międzynarodowa

Data publikacji 27.11.2006

W dobie podwyższonej gotowości Policji do reagowania w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego, zdecydowanej walki z przestępczością zorganizowaną – w tym przestępczością o charakterze międzynarodowym, zagadnienie wzrostu aktywności oraz skuteczności działania oficerów łącznikowych uznaje się za jeden ze strategicznych obszarów działania polskiej Policji.

Zgodnie z przyjętą strategią, do roku 2010 policja planuje mieć oficerów łącznbikowych w 15 krajach europejskich.
Pomiędzy 23 i 24 listopada Komenda Główna Policji wspólnie z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie zorganizowała konferencję dotyczącą roli instytucji oficera łącznikowego w procesie międzynarodowej współpracy Policji.
 
Jest to pierwsza tego typu konferencja w historii polskiej Policji. Inicjatywa ta ma na celu przede wszystkim zdobycie szerszych doświadczeń, poznanie opinii zarówno przedstawicieli świata nauki, jak i obecnych licznie praktyków – polskich i zagranicznych oficerów łącznikowych.
 
Celem Policji jest stworzenie sieci oficerów łącznikowych w oparciu o faktycznie zidentyfikowane potrzeby. Do warunków niezbędnych, mających wpływ na tworzenie tego systemu, podczas konferencji zidentyfikowano:
● jasne i czytelne podstawy prawne określające precyzyjnie możliwości oraz warunki tworzenia placówek oficerów łącznikowych (LO), jak również zasady ich finansowania;
 jasne i czytelne zasady wyłaniania oraz doboru kandydatów na stanowiska oficerów łącznikowych (LO);
 sprawnie działający system szkolenia i doskonalenia zawodowego LO;
 precyzyjnie określone zadania i zasady funkcjonowania LO;
 sprawnie działający system koordynacji, w tym nie tylko w zakresie wymiany informacji ale również w szerokim rozumieniu zabezpieczenia logistycznego.
 
Konferencja ma na celu poznanie doświadczeń związanych z budowaniem sieci oficerów łącznikowych partnerów zagranicznych polskiej Policji.
 
Na bieżąco monitorowane są kierunki rozwoju przestępczości i badane możliwości wykorzystania oficerów łącznikowych, w tym oficerów łącznikowych Państw Członkowskich Unii Europejskiej w krajach w których polska Policja nie posiada swoich przedstawicieli. Na tej podstawie budować chcemy polską sieć policyjnych oficerów łącznikowych.
 
W konferencji udział wzięli przedstawiciele świata nauki, Rady Unii Europejskiej, Europolu, policji europejskich, MSWiA, KGP i KWP, zagraniczni oficerowie łącznikowi akredytowani w Polsce a także oficerowie łącznikowi polskiej Policji z Holandii, Niemiec, Węgier, Rumunii, Rosji, Białorusi i Ukrainy.
Powrót na górę strony