Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemoc w rodzinie, dane policyjne

Data publikacji 26.11.2006

W I półroczu 2006 r. policjanci przeprowadzili na terenie kraju ponad 280 tysięcy interwencji domowych, w tym prawie 48 tys. interwencji dotyczyło przemocy w rodzinie. Tak jak w latach ubiegłych, w I połowie 2006 r. największą grupę pokrzywdzonych przez sprawców przemocy w rodzinie stanowiły kobiety (56,4 proc.) i dzieci (36,5 proc.).

Przemoc w rodzinie jest groźnym zjawiskiem patologicznym, powodującym destrukcję rodziny i mającym negatywny wpływ na rozwój wychowywanych w niej dzieci. Stosowanie przemocy jest często ukrywane w czterech ścianach domów rodzinnych. Ze zjawiskiem tym można spotkać się we wszystkich grupach społecznych, bez względu na status materialny. Towarzyszą mu często inne patologie np. alkoholizm, agresja wśród dzieci i młodzieży.

Przemoc w rodzinie wywiera wpływ nie tylko na osoby, których bezpośrednio dotyczy. Szkodliwe skutki obserwowania przemocy odczuwają dzieci, nawet jeśli przemoc nie jest skierowana wprost w ich kierunku. Dzieci i młodzież przejmują negatywne wzorce od własnej rodziny. Przemoc uczy je agresywnego zachowania i pokazuje jak niewłaściwie rozwiązuje się konflikty. Natomiast małoletnie ofiary przemocy mają zachwiane poczucie własnej wartości, czują się nieakceptowane, odrzucone a nawet obwiniają się o zaistniałą przemoc. W takiej sytuacji zniekształceniu ulega ich system wartości i obraz całego społeczeństwa. Szukając autorytetów ulegają negatywnym wpływom środowiska, wykazując symptomy demoralizacji, które przejawiają się w uchylaniu się od obowiązku szkolnego, stosowaniu używek, środków odurzających, a nawet popełnianiu czynów karalnych.

W efekcie długotrwałego stosowania przemocy często następuje izolacja rodziny od pozostałych członków społeczności, a nawet dalszych krewnych, którzy widząc jedynie symptomy przemocy uznają to za sprawę osobistą, do której nie należy się wtrącać. Osoby doświadczające przemocy wielokrotnie nie chcą nikogo o tym fakcie informować, nie tylko ze strachu przed sprawcą ale również wstydu przed sąsiadami, obawy przed utratą źródła utrzymania rodziny czy błędnie pojmowanym dobrem dzieci. Jednakże eskalacja tego zjawiska może prowadzić w skrajnych przypadkach nawet do samobójstwa albo zabójstwa dokonanego na członku rodziny.

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty zjawiska przemocy, jego złożoność, różnorodność form, trudność w wykrywaniu oraz jej następstwa Policja od wielu lat dąży nie tylko do podniesienia skuteczności działań w zakresie wykrywania tego rodzaju przestępczości i ścigania jej sprawców, ale również inicjuje i współuczestniczy w działaniach profilaktycznych, edukacyjnych, informacyjnych i pomocowych, do których zobowiązane są różne podmioty pozapolicyjne zajmujące się wsparciem i pomocą rodzinie w różnych obszarach jej funkcjonowania (socjalnym, prawnym, zdrowotnym, wychowawczym, edukacyjnym, poznawczym). Działania Policji w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, określone są przepisami Zarządzenia Nr 21 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu przeprowadzania interwencji domowej wobec przemocy w rodzinie pod nazwą "Niebieskie Karty".

W I półroczu 2006 r. policjanci na terenie kraju przeprowadzili 283.681 interwencji domowych, w tym 47.833 interwencji wobec przemocy w rodzinie. Liczba interwencji wobec przemocy w rodzinie w porównaniu do I półrocza 2005 r. wzrosła o około 2 proc.

W wyniku podjętych interwencji ustalono 48 228 sprawców przemocy, którymi głównie byli mężczyźni (46.037), znacznie rzadziej kobiety (2.089) i osoby nieletnie (102).

Około 77 proc. spośród wszystkich sprawców zanotowanych w I połowie 2006 r. podczas interwencji znajdowała się pod wpływem alkoholu. Sprawcy ci w większości tj. 56 proc. zostali przewiezieni do izb wytrzeźwień (24,8 proc.) lub policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych do wytrzeźwienia (31,2 proc.). Z przedmiotowych danych wynika, że alkohol w znaczącej liczbie przypadków był nieodłącznym elementem przemocy.

Tak jak w latach ubiegłych, w I połowie 2006 r. największą grupę pokrzywdzonych przez sprawców przemocy w rodzinie stanowiły kobiety – 56,4 proc. i dzieci – 36,5 proc. Porównując I półrocze 2006 r. do odpowiedniego okresu w roku poprzednim, zaobserwować można niewielki spadek liczby ofiar dorosłych (kobiet i mężczyzn), przy jednoczesnym wzroście o 4,5 proc. ofiar wśród dzieci do lat 13 i wzroście o 1,8 proc. małoletnich w wieku od 13 do 18 lat. Liczba dzieci – ofiar przemocy domowej, do i powyżej 13 lat, stanowi aż 36,1 proc. wszystkich ofiar. Potwierdza to tezę, że najczęściej atakowane są osoby słabe i bezbronne.
Powrót na górę strony