Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali kredyty i telefony komórkowe

Data publikacji 28.09.2009

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie zatrzymali 9 osób, które wyłudzały Kredyty, pożyczki gotówkowe i telefony komórkowe. W ręce funkcjonariuszy wpadli "naganiacze", "słupy" i organizatorzy trwającego prawie 3 lata procederu.

Zatrzymana grupa osób działała na terenie zachodniopomorskim od prawie 3 lat. Proceder był zaplanowany i przygotowany przez dwie kobiety. To do nich trafiały wybierane przez tak zwanych "naganiaczy" przypadkowe osoby, które zaciągały na swoje dane kredyty i pożyczki gotówkowe, oraz telefony komórkowe. W tym celu od organizatorek wyłudzeń otrzymywały fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu. Z tak przygotowanymi dokumentami osoby te, zwane "słupami", udawały się do placówek kredytowych oraz przedstawicieli telefonii komórkowej, gdzie wyłudzały pieniądze lub aparaty telefoniczne. Uzyskane korzyści oddawały organizatorom, same zaś za swój udział otrzymywały symboliczne wynagrodzenie.

Szacuje się, że w ciągu około 3 lat działalności grupy jej członkowie wyłudzili razem około 200 tysięcy złotych. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty, w tym oszustwa, podrabiania bądź posługiwania się podrobionymi dokumentami oraz wyłudzania kredytów. Popełnione przez nich przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 8.

Decyzją sądu jedna z organizatorek procederu trafiła na 3 miesiące do aresztu. Pozostali członkowie grupy objęci zostali dozorem i zakazem opuszczania kraju.

(źródło: KWP w Szczecinie)

 

Powrót na górę strony