Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ponad 270 akcji bojowych Wydziału Realizacyjnego

Są zawsze na pierwszej linii narażając swoje życie. Doskonale uzbrojeni i wyszkoleni. Zatrzymują najgroźniejszych przestępców. Rozbrajają niebezpieczne ładunki. Na ich widok przestępcy drżą - tak najkrócej można scharakteryzować policjantów z Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji.

Ponad 270 realizacji bojowych związanych z zatrzymaniem najgroźniejszych przestępców, 94 akcje pirotechników, zatrzymanie ponad 200 kieszonkowców tak można wstępnie podsumować pracę funkcjonariuszy tego wydziału w ubiegłym roku.

Wydział Realizacyjny KSP składa się z trzech sekcji: Sekcji Bojowej, Sekcji Minersko - Pirotechnicznej i Sekcji Operacyjno Rozpoznawczej. Każda z sekcji ma inne zadania Sekcja I - Bojowa zajmuje się zatrzymywaniem groźnych przestępców. Funkcjonariusze ubrani w czarne mundury wyposażeni w najlepszą broń, kamizelki kuloodporne i sprzęt specjalistyczny pomagają policjantom z całego garnizonu warszawskiego podczas zatrzymywania groźnych przestępców. Ich głównym zadaniem jest zatrzymanie groźnego przestępcy tak by ten nie miał żadnych szans sięgnięcia po broń oraz ucieczki. W sytuacji, gdy sprawcy nie chcą otworzyć drzwi policjanci wchodzą wyważając je. Podczas akcji funkcjonariusze muszą zachować szczególną ostrożność. Nigdy nie wiadomo, bowiem czy poszukiwany bandyta nie sięgnie po broń. Dowodem na to jest zabezpieczonych w trakcie akcji 8 sztuk broni palnej. Broni, która była gotowa do strzału. W trzech przypadkach zabezpieczono narkotyki o łącznej wadze 3 kg oraz ponad 400 szt. tabletek ecstasy. Odzyskano także pięć skradzionych samochodów. We wspólnej realizacji z policjantami z Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zabezpieczyli mundury i wyposażenie policyjne wykorzystywane przez przestępców do napadów tzw. metodą na policjanta.

Sekcja II - Pirotechnicy brali udział w 94 realizacjach, z czego w dwudziestu jeden znaleźli urządzenia wybuchowe. Dzięki ich pracy zabezpieczono urządzenia wybuchowe, kilka tysięcy sztuk amunicji różnego typu, granaty, mieszaniny pirotechniczne oraz broń krótką i długą. Trzydzieści razy funkcjonariusze wzywani byli do pozostawionych atrap ładunków wybuchowych. Policjanci kontrolowali także miejsca odbywających się koncertów, wiecy, meczy i innych imprez gromadzących tysiące warszawiaków. Olbrzymim przedsięwzięciem była praca na rzecz bezpieczeństwa III Szczytu Rady Europy.

Sekcja III Operacyjno - Rozpoznawcza zajmowała się między innymi walką z kradzieżami kieszonkowymi w środkach komunikacji miejskiej. Efektem tej pracy jest zatrzymanie ponad 220 złodziei kieszonkowych, którym udowodniono dokonanie 112 przestępstw. Aż 75 kieszonkowców działających na linii autobusowej 175. W trakcie działań odzyskano mienie łącznej wartości 46 tys. złotych. Policjanci nie ograniczyli się jedynie do środków komunikacji miejskiej. Zatrzymali 11 kieszonkowców działających w supermarketach. Przestępcy ci to dobrze zorganizowane wieloosobowe grupy, okradające osoby robiące zakupy. Policjanci z Wydziału Realizacji brali też udział w zmasowanych działaniach skierowanych przeciwko przestępczości pospolitej razem z jednostkami terenowymi.

Dzięki coraz lepszemu wykorzystaniu najnowszych zdobyczy techniki połączonych z wiedzą i doświadczeniem funkcjonariuszy przestępcy nie mają żadnych szans w konfrontacji z funkcjonariuszami Wydziału Realizacyjnego.

Powrót na górę strony