Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przestępcze praktyki sędziów piłkarskich

Data publikacji 08.10.2009

Pilscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali dwóch sędziów Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Mężczyźni są podejrzani o przyjmowanie korzyści majątkowej w zamian za wpływanie na wynik prowadzonych przez siebie spotkań piłkarskich. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 5 lat więzienia.

Informację o skorumpowanych sędziach Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Pile śledczy uzyskali na początku ubiegłego roku. Na podstawie zebranych informacji ustalili, że podejrzane osoby w zamian za uzyskane korzyści majątkowe wpływały bezpośrednio na wynik prowadzonego przez siebie spotkania piłkarskiego. Z pierwszych ustaleń wynikało, że w przestępczym procederze mogło uczestniczyć nawet kilka osób powiązanych z okręgowymi rozgrywkami piłki nożnej.

W trakcie prowadzonego w tej sprawie śledztwa okazało się, że głównym organizatorem oraz koordynatorem "ustawianych" meczy piłkarskich był 55-letni mieszkaniec Piły. Mężczyzna jako długoletni działacz i sędzia sportowy posiadał szereg kontaktów wśród osób związanych z okręgowymi rozgrywkami piłkarskimi. Swoją pozycje oraz znajomości wykorzystywał wielokrotnie w celu korupcyjnego ustawiania wyników meczy piłkarskich. Propozycje najczęściej składał działaczom tych klubów, którym ze względu na słabe wyniki groziła degradacja z ligi. Ponadto wykorzystując swoją funkcję członka Wydziału Gier, często w zamian za określone kwoty pieniężne dopuszczał do gry piłkarzy, którzy we wcześniejszych spotkaniach otrzymali czerwone kartki.

Prowadzący sprawę funkcjonariusze ustalili, że w korupcyjnym procederze udział brał również drugi sędzia 39-letni mieszkaniec powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Jego rola polegała głównie na pośredniczeniu między sędziami a działaczami poszczególnych klubów w przekazywaniu określonych kwot pieniężnych w zamian za korzystny wynik spotkania.

Zebrany w prowadzonej sprawie materiał dowodowy pozwolił śledczym na przedstawienie zatrzymanym sędziom łącznie jedenastu zarzutów korupcyjnych. Dotyczyły one przede wszystkim przyjmowania korzyści majątkowych oraz pośredniczenia w ich przekazywaniu. Wobec obydwu mężczyzn pilska prokuratura wydała postanowienie o zakazie wykonywania przez nich zawodu sędziego.

Zatrzymani 55-leni mieszkaniec Piły oraz 39-letni mieszkaniec powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego nie byli w przeszłości notowani przez Policję. Teraz za popełnione przestępstwa mogą trafić do więzienia nawet na 5 lat.

(źródło: KWP w Poznaniu)
 

Powrót na górę strony