Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Pirackie” oprogramowanie jest groźne

Data publikacji 10.10.2009

Ktoś "czyści" twoje konto w banku, do którego miałeś dostęp przez Internet? Tracisz poufne dane, które przechowywałeś w swoim komputerze? Zastanów się, czy nie skusiłeś się na jakiś piracki program i nie zainstalowałeś go? Być może był do niego dołączony program szpiegowski.

Specjaliści z działu Ochrony Własności Intelektualnych wiodącego producenta oprogramowania oraz eksperci działu bezpieczeństwa jednego z portali społecznościowych wzięli udział w szkoleniu policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Rzeszowie. Seminarium poświęcone było wykrywaniu przestępstw komputerowych i sposobom zabezpieczenia dowodów takich przestępstw.

Eksperci spotkali się z dziennikarzami. Mówili o nowych zagrożeniach związanych z używaniem pirackich programów komputerowych.

Warto pamiętać, że fałszerze oprogramowania coraz częściej dodają ukryte programy szpiegowskie. Taki program instaluje się w naszym komputerze i dosłownie "wykrada" nasze dane, np. służące do obsługi rachunków bankowych. Przestępcy mogą też wykorzystać nasz komputer jako zdalnie sterowaną skrzynkę kontaktową.

Warto też zawsze pamiętać, że zakup i używanie nielegalnych programów jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Szkolenie w Komendzie Miejskiej Policji w Rzeszowie było też okazją, by omówić zasady współpracy przy ściganiu przestępstw w Internecie.

Tylko w tym tygodniu policjanci z Rzeszowa zabezpieczyli nielegalne programy w trzech firmach komputerowych w stolicy Podkarpacia. Zabezpieczyli kilkaset płyt i pięć twardych dysków.

(źródło: KWP w Rzeszowie)
 

Powrót na górę strony